Berlínska polícia musela pritvrdiť: Proti demonštrantom použila vodné delá!

Polícia v nemeckom Berlíne zakročila proti demonštrantom, ktorí vo vládnej štvrti protestujú proti obmedzeniam zameraným proti šíreniu nového koronavírusu. Po tom, čo davy odmietli výzvy, aby si nasadili rúška a dodržiavali odstupy, použili policajti vodné delá.

Policajní ťažkoodenci tiež niektorých demonštrantov odviedli. Niektorí protestujúci na policajný zákrok reagovali petardami a svetlicami.

Protesty sa konajú, keď poslanci rokujú o návrhu zákona, ktorý poskytuje vláde právny základ pre vydávanie pravidiel o sociálnych odstupoch, vyžadovaní rúšok na verejnosti a zatváraní obchodov a iných zariadení s cieľom spomaliť šírenie vírusu. Očakáva sa, že opatrenia prejdú oboma komorami parlamentu a odobrí ich aj prezident. Ako pripomína agentúra AP, väčšina Nemcov takéto opatrenia podporuje, no hlasná menšina pravidelne organizuje protesty, na ktorých hlása, že sú protiústavné.

Nemecké úrady v utorok oznámili, že z bezpečnostných dôvodov zakázali sériu protestov priamo pred budovou parlamentu. Okolo Bundestagu, neďalekých parlamentných kancelárií, úradu kancelárky, sídla prezidenta i jeho úradu, tiež nechali postaviť oplotenie. Za kovovými zábranami sa však už pri Brandenburskej bráne, na priľahlých uliciach a mostoch od rána schádzali ľudia.

Berlínska polícia uviedla, že v stredu rozdala niekoľko predvolaní za porušenie predpisov o nosení ochrany tváre. Jej výzvy, aby ľudia používali ochranné pomôcky a udržiavali vzájomnú vzdialenosť, sú však podľa jej slov väčšinou ignorované.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com