Ani divadlá, ani reštaurácie. Toto sú miesta, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakazíte koronavírusom

Zdieľajte článok na

Zariadenia sociálnych služieb, nemocnice, školy, športoviská. To sú podľa údajov zo susednej Českej republiky ohniská, kde sa ľudia najčastejšie nakazia koronavírusom. Najmenej ľudí sa nakazilo v divadlách a hoteloch.

Väčšinu týchto údajov získali hygienici trasovaním. „Pri trasovaní máte oveľa väčšiu šancu, že zachytíte ohnisko v nejakej uzavretej komunite, ktorá vám nemá kam utiecť,“ povedal riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek pre ČT24.

Novembrová štatistika

Na opačnom konci rebríčka sú hotely, divadlá, obchody alebo reštaurácie či ďalšie služby, na ktoré dopadajú vládne opatrenia najviac, a to nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Situácia sa celoplošne zhoršuje v oboch krajinách.

Výskyt ochorenia COVID-19 na Slovensku má od jesene charakter zvýšenej incidencie, teda výskytu. Podľa už uzavretých novembrových štatistík to súvisí so zavlečením nákazy do niektorých firiem, sociálnych a zdravotníckych zariadení a rodín.

Zmenil sa aj charakter vekovo-špecifickej chorobnosti, zvyšuje sa počet nákaz u 45 až 54-ročných, ako aj u 65-ročných a starších osôb. Narastá výskyt v zariadeniach sociálnych služieb, ako aj v zdravotníckych zariadeniach.

Zariadenia sociálnych služieb

V novembri bolo v DSS-kách 2 957 prípadov koronavírusu. Testy potvrdili pozitivitu spolu u 2 445 klientov a 512 zamestnancov.

Nie je to prekvapivý výsledok vzhľadom na fakt, že počet nových prípadov sa zvýšil aj vo vekovej skupine 65-ročných a starších. Aktuálne ich evidujeme celkovo 8 010, teda 15,6%. Pre porovnanie v októbri to bolo 12,4%, v septembri 11,5%, v auguste 8,5% a 5,9% v júli.

Najviac nakazených za celé obdobie epidémie zaznamenali u 45 až 54-ročných, najmenej u detí do 10 rokov. Nárast nových prípadov ochorenia COVID-19 sa však ukázal vo všetkých vekových skupinách.

Nemocnice

Pokiaľ ide o zdravotníckych pracovníkov, v novembri sa ich nakazilo 3 814 a tento počet sa podľa predpokladov bude ďalej zvyšovať.

V nemocniciach sa nakazilo 616 lekárov, 1 825 stredného zdravotníckeho personálu, 304 pomocného zdravotného personálu a 1 069 iných zdravotníckych pracovníkov. Ide o spoločné údaje zo zdravotníckych, ako aj sociálnych zariadení.

Údaje o nakazených zo školského prostredia za Slovensko k dispozícii nemáme, ale v Českej republike získali zaujímavé údaje. Po návrate detí a učiteľov do školy počas septembra zaznamenali rapídny nárast nakazených.

Školy

Keď sa v polovici októbra školy uzavreli, nastal prepad a v decembri sa čísla zase dvíhajú. Údaje zo zahraničia však ukazujú, že školy nepredstavujú veľké ohniská nákazy.

Vedci z Reykjavíku počas jari sledovali dospelých aj deti, spolu 40-tisíc ľudí, ktorí boli v povinnej karanténe. Na základe trasovania a genetického sekvenovania vírusu odhalili zaujímavé výsledky.

Deti mladšie ako 15 rokov boli až o polovicu menej náchylné na to, že sa infikujú vírusom COVID-19 ako dospelí. Zároveň sú tiež o polovicu menej náchylné na prenos nového koronavírusu.

Športoviská

Dá sa povedať, že všeobecne otvorené školy nepredstavujú veľké riziko. Potvrdili to aj iné čiastkové výskumy po celom svete. Nákaza pochádzajúca z akademického prostredia je zároveň dokázateľne šírená prostredníctvom dospelých, nie deťmi.

Čo sa týka športovísk, ani tu Slovensko nemá k dispozícii štatistické údaje. Nakoľko sú však športové a rekreačné zariadenia u nás dlhodobo zatvorené, v tomto prípade sa výsledky u nás a v Českej republike zrejme budú líšiť.

Nič sa však nemení na tom, že obe krajiny bojujú s narastajúcim počtom nakazených a hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Preto vlády odporúčajú zodpovedný prístup k bezpečnostným opatreniam, a to najmä počas blížiacich sa sviatkov.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na

You Might Also Like