Anglický kmeň koronavírusu nie je jediný, ktorý desí svet. Zmutovaný vírus z Afriky sa šíri šialene rýchlo a desí aj samotných vedcov

Pred necelým týždňom sa na Slovensku potvrdilo šírenie nového kmeňa vírusu COVID-19, ktorý má podľa dostupných údajov až o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia sa. Prvýkrát sa objavil vo vzorkách v Michalovciach, následne v Nitre a údajne už aj v Bratislave.

Aj keď sú mutácie vírusov bežná vec a od rozšírenia sa SARS-CoV-2 vo svete už vedci definovali viac ako 4 000 rôznych variantov tohto koronavírusu, nový kmeň, nazývaný anglický podľa svojho prvotného objavenia sa vo Veľkej Británii, naznačil väčšiu hrozbu.

Jeho schopnosť rýchleho šírenia sa boj s pandémiou neuľahčuje, avšak autority potvrdili, že nie je nebezpečnejší. Znamená to, že pacienti nakazení anglickým kmeňom nemajú horší priebeh ochorenia, ani nezaznamenali v súvislosti s ním vyššiu úmrtnosť.

Juhoafrický kmeň

V čase, keď už väčšina štátov očkuje svojich obyvateľov a úrady potvrdili, že vakcína bude fungovať aj voči tomuto kmeňu, sa preto ľudia nemusia obávať. Omnoho významnejší problém však predstavuje ďalšia „novinka“ z Afriky, vlastne až dve.

 Článok máte odtiaľto odomknutý

Juhoafrický kmeň, ktorý už potvrdili aj v susednom Rakúsku, Nórsku či v Spojenom kráľovstve, sa rozšíril nielen do Európy, ale zachytili ho už aj v Japonsku a USA. Dobrou správou je, že európski pacienti mali cestovateľskú anamnézu, teda je jasné, že sa tu vírus nevyvinul.

Tento kmeň je takisto nákazlivejší, ale na rozdiel od anglického kmeňa si vedci neboli istí, či budú schválené vakcíny proti nemu fungovať. Britský minister dopravy Grant Shapps vystrašil verejnosť v Spojenom kráľovstve, keď túto informáciu verejne oznámil.

Imúnny voči očkovaniu?

Simon Clarke, ktorý je odborníkom na bunkovú mikrobiológiu na Univerzite v Readingu, jeho slová potvrdil. Juhoafrický variant podľa neho predstavuje výraznejšiu zmenu vo víruse, ktorá môže spôsobiť, že „vírus bude menej citlivý na imunitnú reakciu vyvolanú vakcínami“.

Profesor Francois Balloux z The University College London dokonca priamo povedal, že „táto mutácia znižuje schopnosť rozpoznávania protilátok. Pomáha tak vírusu SARS-CoV-2 obísť imunitnú ochranu poskytnutú predchádzajúcou infekciou alebo očkovaním“.

Preto pracovníci spoločností Pfizer a BioNTech otestovali ich vakcínu na 20 vzorkách krvi s juhoafrickým kmeňom, našťastie úspešne. Overili si tiež, že očkovacia látka pôsobí aj proti ďalším 15 možným vírusovým mutáciám.

Kombinácia schopností

Kombinácia schopností rýchlo sa šíriť a odolávať nielen získanej imunite z vakcinácie, ale aj tej prirodzenej získanej po prekonaní ochorenia COVID-19 je veľmi silná v porovnaní s ďalšími doteraz objavenými mutáciami nového koronavírusu.

Odborníci však tvrdia, že vyvinúť vakcínu, ktorá by fungovala aj pri juhoafrickom kmeni už nie je také zložité a zvládnu to v priebehu niekoľkých týždňov, najviac mesiacov, ako uvádza BBC.

Vedci tvrdia, že vírus nakoniec aj tak zmutuje natoľko, že bude potrebné vakcínu upraviť. Podobne sa už roky upravuje očkovanie proti chrípke. Ako uviedla spoločnosť Pfizer, pre nich ani iných výrobcov vakcín nebude ťažké receptúru upraviť.

Afrika bez vakcíny

Juhoafrická republika (JAR) nový kmeň vírusu zachytila pred Vianocami. Počet nových infikovaných v krajine náhle stúpol o 40 percent, tamojší vedci preto začali hľadať dôvod, ako uviedol John Nkengasong, riaditeľ Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Situácia je však pre krajinu ešte závažnejšia, nakoľko JAR sa podarilo prvé vakcíny objednať až koncom minulého týždňa. Napriek tomu, že sa v tejto krajine vyrába vakcína od spoločnosti Moderna, JAR bude svojich obyvateľov očkovať vakcínou od firmy AstraZeneca.

Americká spoločnosť Moderna totiž uviedla, že svoje vakcíny nebude v JAR distribuovať. Aby mohla vláda zaočkovať aspoň 1,25 milióna zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú vo verejných aj súkromných nemocniciach, musela objednať vakcíny AstraZeneca.

Nigérijský kmeň

Ani tu sa však africké problémy nekončia, nový kmeň vírusu objavili aj v Nigérii. S jeho definovaním bol však väčší problém. Nakoľko sa počet nových infekcií COVID-19 v krajine v týždni pred Vianocami zvýšil o 52 percent, laboratória boli zavalené prácou.

Nigéria, najľudnatejšia africká krajina s približne 200 miliónmi obyvateľov, pritom dovtedy zaznamenávala menej prípadov koronavírusu ako iné štáty. Denný prírastok nových prípadov prvýkrát prekročil 1 000 až v decembri 2020, ako uviedol Reuters.

„Varianty objavené vo Veľkej Británii a JAR sa výrazne líšia od variantov objavených v Nigérii,“ uviedol nigérijský virológ Sunday Omilabu a dodal, že jedna osoba nakazená nigérijským kmeňom môže rozšíriť túto chorobu na štyroch či piatich členov rodiny.

Zúfalá situácia

Šíri sa teda omnoho rýchlejšie ako kmene vírusu SARS-CoV-2, s ktorými sa v Afrike stretli doteraz. Omilabu však rovnako povedal, že najmä mladí Nigérijčania nerešpektujú základné ochranné opatrenia, ako sú sociálny dištanc či nosenie rúšok, čo situácii nepomáha.

Na rýchlo sa zhoršujúcu pandémiu už zareagovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá uviedla, že Afrika musí začať dôraznejšie skúmať vírus a vykonávať takzvané genetické sekvenovanie, aby odhalila jednotlivé kmene nového koronavírusu.

Za december nahlásilo desať krajín (Alžírsko, Botswana, Burkina Faso, Konžská demokratická republika, Etiópia, Keňa, Namíbia, Nigéria, JAR a Uganda) najvyšší doteraz zaznamenaný počet nových prípadov infekcie, čo predstavuje 90 percent všetkých prípadov v Afrike.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk, Foto: SITA/AP Photo/Shiraaz Mohamed

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com