Alergici, POZOR! Na Slovensku sa naplno rozbehla peľová sezóna brezy!

Uplynulý týždeň sa vďaka premenlivému aprílovému počasiu až na pár výnimiek niesol v znamení nižších koncentrácií peľu v ovzduší. V teplejších oblastiach Slovenska sa však naplno rozbehla peľová sezóna brezy.

Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„Začínajúca peľová sezóna brezy v teplejších oblastiach Slovenska prekvapila rýchlym nárastom denných koncentrácií peľu. Najvyššiu hladinu zachytili monitorovacie stanice v Bratislave, Trnave a Nitre. Na ostatnom území sa peľ brezy vyskytoval len v nízkych koncentráciách,“ konkretizovala Lafférsová.

Dodala, že okrem uvedených drevín sa v ovzduší objavil peľ hrabu, brestu, duba, buka, javora a vŕby. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali len nízke denné hladiny.

V nadchádzajúcom týždni Lafférsová predpokladá i napriek chladnému počasiu nárast denných koncentrácií peľu brezy do alergologicky významných hladín aj na ostatnom území Slovenska. „Peľ brezy sa stáva najsilnejším alergénom najbližších týždňov. V ovzduší sa bude vyskytovať aj peľ javora, jaseňa, topoľa, hrabu, duba, buka a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité,“ uzavrela.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com