AKTUÁLNE: Zverejnili výsledky víkendového testovania: Účasť sa výrazne prepadla!

Dobrovoľné a bezplatné testovanie v rámci 4. kola operácie Spoločná zodpovednosť využilo 110 609 obyvateľov. Pozitívne testy malo 2 501 z nich. Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 percenta. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako ďalej priblížila, z porovnania vysledkov 458 aktuálne testovaných miest a obci vyplýva, ze oproti celoplošnému testovaniu z 31. októbra – 1. novembra 2020 doslo k miernemu narastu pozitivity. Porovnávane boli pritom vzdy iba data z konkrétnych 458 miest a obci, ktoré boli testované uplynulý vikend. V ramci celoplošného testovania 31. októbra – 1. novembra 2020 sa na testovaní v tychto mestach a obciach zucastnilo celkovo 362 666 osob, pričom pozitivita predstavovala 2,05 percenta. Ucast v aktuálnom pretestovaní teda predstavuje 30,49 percenta z poctu otestovaných v ramci tychto istých obci pocas celoslovenského testovania.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniela Zmeka, úloha zo strany OS SR bola splnená, pričom profesionálni vojaci v týchto chvíľach zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva a sú pripravení aj na pomoc s digitalizáciou týchto dát.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a samozrejme tým, ktorí využili možnosť a prišli sa dobrovoľne otestovať, čím dokázali, že im na zdraví a zodpovednosti nielen voči sebe, ale aj ostatným záleží a nie je im aktuálna situácia ľahostajná. Slovensku môžeme pomôcť iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR) Barbara Túrosová zároveň informovala, že odberové miesta posilnili aj hasiči, ktorí vytvorili 28 odberových tímov zložených z jedného hasiča záchranára a jedného asistenta. Na zabezpečení bezproblémového priebehu testovania sa podieľalo aj 1 000 policajtov, 534 v sobotu a 449 v nedeľu. Príslušníci policajného zboru udržiavali verejný poriadok a dozerali aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest.

„Na testovaní sa neprehliadnuteľnou mierou podieľala aj samospráva. Tak ako v predchádzajúcich kolách, aj teraz si zástupcovia samosprávy môžu uplatniť preplatenie vynaložených nákladov. Svoje požiadavky môžu predložiť na okresné úrady, ktoré ich verifikujú a postúpia ministerstvu vnútra na refundáciu,“ dodala Túrosová.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com