AKTUÁLNE: Vláda sa odvolala proti rozhodnutiu súdu, ktorý jej nariadil zrušiť nočný zákaz vychádzania

Holandský súd nariadil tamojšej vláde, aby ukončila nočný zákaz vychádzania. Ten zaviedla minulý mesiac v snahe obmedziť šírenie koronavírusu. Podľa súdu však nebola oprávnená použiť núdzové právomoci na zavedenie tohto opatrenia.

Zákaz platí do marca

Okresný súd v Haagu vo vyhlásení uviedol, že zákaz vychádzania je „ďalekosiahle porušenie práva na slobodu pohybu a súkromia“ a tiež nepriamo obmedzuje práva na slobodu zhromažďovania a demonštrácie.

Vláda minulý týždeň predĺžila zákaz vychádzania od 21:00 do 4:30 do marca. Použila pritom zákon, ktorý jej umožňuje obísť zvyčajný legislatívny proces pri mimoriadnych situáciách. Podľa súdu však zavedenie zákazu vychádzania nevyžaduje využitie zrýchleného procesu.

Vyvolal protesty

Na súd sa so žiadosťou o zrušenie zákazu obrátila skupina nazývaná Pravda o víruse, ktorá je značne skeptická voči vládnemu postupu počas pandémie, uvádza agentúra AP.

Zákaz vychádzania na začiatku vyvolal niekoľkodňové protesty po celej krajine. Väčšina obyvateľov ho však dodržiava.

Sedemdňový kĺzavý priemer denných nových prípadov v Holandsku za posledné dva týždne klesol. Zatiaľ čo 1. januára to bolo 24,27 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov, 15. februára to už bolo 20,36 prípadov. V krajine od začiatku pandémie potvrdili takmer 15-tisíc úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Vláda sa odvolala

Holandská vláda sa v utorok odvolala proti rozhodnutiu súdu, ktorý jej nariadil zrušiť vyhlásený zákaz nočného vychádzania.

Premiér Mark Rutte vyzval obyvateľov, aby opatrenia dodržiavali a v čase od deviatej večer do 4:30 ráno neopúšťali svoje domácnosti. Ako uviedol, zákaz vychádzania nie je cieľ, ale prostriedok v boji proti pandémii koronavírusu.

„Je naozaj veľmi dôležité, aby sme vzhľadom na riziko prenášania vírusu obmedzili sociálne kontakty tak, ako je to len možné… Urobte tak prosím. Spravte to pre seba, ale aj pre všetkých ostatných,“ apeloval premiér.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com