AKTUÁLNE: Vláda dnes mimoriadne zasadne, rozhodne o celoplošnom testovaní!

Už čoskoro by malo byť jasné, či bude na Slovensku ďalšie celoplošné testovanie a v akej podobe.

Poslanci Národnej rady SR dnes o 15:00 opäť zasadnú do lavíc. Vláda im totiž na prerokovanie posiela zmeny vo viacerých zákonoch. Zmenu alebo doplnenie si podľa predloženého materiálu vyžiadala situácia s naďalej sa šíriacou nebezpečnou nákazlivou chorobou COVID-19 na území SR. Kabinet navrhuje, aby parlament prerokoval zmeny v skrátenom legislatívnom konaní.

Z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyplýva, že za porušenie pravidiel očkovania budú hroziť zdravotníckym zariadeniam sankcie. Účelom tejto úpravy je predchádzanie spoločensky nežiaducemu správaniu. Ide najmä o uprednostňovanie osôb v rozpore s prioritizáciou vakcinácie, ktorá je uvedená v Národnej stratégii očkovania proti ochoreniu COVID-19. Podľa nej majú byť v prvej vlne zaočkovaní zdravotníci, študenti medicíny spĺňajúci kritériá pre zdravotníkov, pracovníci domovov sociálnych služieb pre dôchodcov, policajti, vojaci či pracovníci kritickej infraštruktúry. Pokiaľ sa zistí, že nemocnica postup Národnej stratégie očkovania nedodržala, hrozí jej pokuta do výšky 10-tisíc eur.

Novelou zákona o zdravotnej starostlivosti sa má upraviť možnosť vykonávania očkovania aj mimo zdravotníckych zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Cieľom je umožniť čo najrýchlejšiu realizáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19.

zdroj: SITA, TA3

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com