AKTUÁLNE: Vedci zistili, prečo koronavírus spôsobuje infarkty a mŕtvice!

Koronavírus SARS-CoV-2 je predovšetkým respiračným ochorením, ale má aj niekoľko príznakov, ktoré môžu u ľudí viesť k dlhodobým zdravotným problémom.

Jedným z takýchto príznakov je poškodenie ciev alebo zrážanie krvi, čo vedie k infarktu alebo mŕtvici. Izraelským vedcom sa teraz podarilo identifikovať proteíny vírusu, ktoré spôsobujú tieto problémy.

„V prvom rade máme tendenciu považovať covid-19 za ochorenie dýchacích ciest, ale pravda je taká, že pacienti, ktorí prekonali covid-19, majú až trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú mŕtvicu alebo infarkt,“ povedal Ben Maoz, lekár z Tel Avivskej univerzity, ktorý viedol štúdiu, pre The Jerusalem Post.

Výsledky štúdie boli uverejnené vo vedeckom časopise eLife. Vedci identifikovali päť z 29 proteínov vírusu, ktoré sú zodpovedné za poškodenie ciev alebo endotelových buniek, ktoré vystielajú cievy.

„Keď sa koronavírus dostane do tela, bunky, ktoré infikoval, začnú produkovať jeho 29 proteínov. Tie sa stanú ďalším vírusom a tak ďalej. Naše cievy sa pritom zmenia z nepriepustných rúrok na akúsi priepustnú sieť, ktorú si môžete predstaviť ako kusy látky. Zároveň sa tým zvyšuje zrážanlivosť krvi,“ vysvetlil Maoz.

Jeho tím skúmal všetkých 29 proteínov produkovaných koronavírusom a zistil, že v piatich prípadoch špecifické proteíny najviac poškodzovali endotelové bunky, a tým aj stabilitu a funkciu ciev.

„Dúfame, že získané informácie povedú k vývoju liečby. Náš výskum by mohol pomôcť nájsť liek, ktorý by sa zameral na aktivitu vírusu alebo aspoň minimalizoval jeho schopnosť poškodzovať cievy,“ dodal Maoz.

zdroj: elifesciences.org

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com