AKTUÁLNE: V Rusku zatkli viac ako 2100 demonštrantov požadujúcich prepustenie Navaľného

V Moskve bola medzi zatknutými aj Navaľného manželka Julia.

Ruská polícia naďalej zatýka demonštrantov požadujúcich prepustenie lídra tamojšej opozície Alexeja Navaľného. V sobotu sa uskutočnili zhromaždenia v desiatkach miest po celom Rusku, kde bezpečnostné zložky zadržali viac ako 2100 protestujúcich.

V Moskve sa zišlo niekoľko tisíc demonštrantov na Puškinovom námestí v centre mesta, kde sa ľudia dostali do stretov s políciou. Medzi zatknutými bola aj Navaľného manželka Julia. Protesty sa konali prakticky naprieč celým Ruskom, dokonca aj v odľahlom Južno-Sachalinsku či meste Jakutsk, kde demonštranti vyšli do ulíc pri teplotách okolo mínus 50 stupňov Celzia.

Najväčšieho kritika Kremľa uväznili do 15. februára po tom, ako sa minulú nedeľu vrátil domov z Nemecka, kde sa zotavoval po augustovej otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Podľa úradov Navaľnyj pobytom v Nemecku porušil podmienky podmienečného odsúdenia. Ruská federálna väzenská služba krátko predtým požiadala moskovský súd o umiestnenie Navaľného do výkonu trestu na 3,5 roka pre porušenie týchto pravidiel. Začiatkom februára sa má konať ďalšie pojednávanie, aby sa rozhodlo, či sa jeho podmienečné odsúdenie zmení na nepodmienečné.

Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Kremeľ vytrvalo odmieta účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca nedávno vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com