AKTUÁLNE: Už dokonca aj ruská štátna televízia prosí Putina, aby zastavil vojnu!

V Rusku nastáva výrazná zmena nálady, pretože nad jeho ekonomikou sa zmráka a invázia na Ukrajinu spôsobuje veľké problémy.

Zatiaľ čo začiatok plnohodnotnej vojny prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajine sa v štúdiu vítal jasotom, potleskom a požiadavkami šampanského, realita vytriezvela aj u tých najprokremeľskejších odborníkov a expertov v ruskej štátnej televízii.

Škaredá pravda o ruskej invázii na Ukrajinu uniká na verejnosť napriek autoritárskym pokusom vlády kontrolovať rozprávanie.

Kremľom kontrolované štátne médiá robia všetko pre to, aby situáciu obrátili naruby a zo všetkých obetí obviňujú obete ruskej agresie. V stredajšom vydaní relácie štátnej televízie Večer s Vladimírom Solovjevom moderátor tvrdil, že následky bombardovania ruskej pôrodnice tento týždeň boli „falošné“, pričom tam nikto nebol zranený, a to napriek fotografiám tehotných žien, ktoré boli vynesené z výbuchu, pri ktorom zahynulo najmenej jedno dieťa. Hosť v relácii 60 minút minulú sobotu dokonca tvrdil, že Ukrajinci „strieľajú jeden na druhého a obviňujú nás“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok vyhlásil, že Rusko nikdy nezaútočilo na Ukrajinu, a zopakoval rovnaké lži ako Solovjev o úplnej absencii pacientov v pôrodnici a detskej nemocnici, ktoré Rusko bombardovalo.

Najdôveryhodnejší Putinovi propagandisti sa čoraz zúfalejšie snažia prekrútiť alebo poprieť dôkazy o zverstvách, pretože pravda si nachádza cestu cez zátarasy postavené Kremľom. Ruskí občania nie sú spokojní ani s vojnou, ani s finančnou cenou, ktorú musia platiť za nepremyslené vojenské výboje svojho vodcu.

Dokonca aj v neslávne známej relácii, ktorú viedol Soloviev – ktorého Európska únia nedávno sankcionovala ako Putinovho komplica -, začali dominovať predpovede ruskej skazy a záhuby. Andrej Sidorov, prodekan pre svetovú politiku na Moskovskej štátnej univerzite, varoval: „Pre našu krajinu nebude toto obdobie ľahké. Bude veľmi ťažké. Môže byť ešte ťažšie, ako bolo pre Sovietsky zväz od roku 1945 do roku 1960… Sme viac integrovaní do svetovej ekonomiky ako Sovietsky zväz, sme viac závislí od dovozu – a hlavná časť je, že studená vojna je predovšetkým vojnou myslí. Žiaľ, Sovietsky zväz mal konsolidačnú myšlienku, na ktorej bol postavený jeho systém. Na rozdiel od Sovietskeho zväzu Rusko nemá nič podobné, čo by mohlo ponúknuť.“

Upozornil na to vedátor štátnej televízie Karen Šachnazarov: „Vojna na Ukrajine vykresľuje desivý obraz, má veľmi utláčajúci vplyv na našu spoločnosť. Ukrajina, nech sa na ňu pozeráme z akejkoľvek strany, je niečo, s čím má Rusko tisíce ľudských väzieb. Utrpenie jednej skupiny nevinných ľudí nekompenzuje utrpenie iných nevinných ľudí… Nevidím pravdepodobnosť denacifikácie takej obrovskej krajiny. Na to, aby sme ju celú kontrolovali, by sme museli priviesť 1,5 milióna vojakov. Zároveň nevidím žiadnu politickú silu, ktorá by ukrajinskú spoločnosť konsolidovala proruským smerom… Tí, ktorí hovorili o ich masovej príťažlivosti k Rusku, zrejme nevideli veci tak, ako sú. Najdôležitejšie v tomto scenári je zastaviť naše vojenské akcie. Iní povedia, že sankcie zostanú zachované. Áno, zostanú, ale podľa môjho názoru je veľmi dôležité ukončenie aktívnej fázy vojenskej operácie.“

Šachnazarov sa uchýlil k tradičným propagandistickým postupom, ktoré sú v ruských štátnych médiách bežné, a obvinil Spojené štáty, že vojnu začali – a snažia sa ju predĺžiť na neurčito. Uvažoval: „Čo predlžovaním vojny dosiahnu? V prvom rade sa mení verejná mienka v Rusku. Ľudia sú šokovaní masami utečencov, humanitárnou katastrofou, ľudia si začínajú predstavovať seba na ich mieste. Začína ich to ovplyvňovať. Povedať, že to robia nacisti, nie je celkom presvedčivé, prísne vzaté… Okrem toho ich začnú ovplyvňovať ekonomické sankcie, a to vážne. Pravdepodobne nastane nedostatok. Veľa produktov nevyrobíme, dokonca ani tie najjednoduchšie. Bude nezamestnanosť. Tie sankcie naozaj premysleli, zasiahnu nás s reálnou kontinuitou. Je to dobre naplánovaná operácia… Áno, je to vojna Spojených štátov s Ruskom… Tieto sankcie nás zasahujú veľmi presne.

„Hrozí tým zmena verejnej mienky v Rusku, destabilizácia našich mocenských štruktúr… s možnosťou úplnej destabilizácie krajiny a občianskej vojny. Tento apokalyptický scenár vychádza zo scenára, ktorý napísali Američania. Ťažia z toho, že vojenskú operáciu preťahujeme. Musíme ju nejako ukončiť. Ak by sme dosiahli demilitarizáciu a oslobodili Donbas, stačilo by to… Ťažko si viem predstaviť, že by sme obsadili mestá ako Kyjev. Neviem si predstaviť, ako by to vyzeralo. Ak sa tento obraz začne meniť na absolútnu humanitárnu katastrofu, dokonca aj naši blízki spojenci ako Čína a India sa od nás budú musieť dištancovať. Táto verejná mienka, ktorou sýtia celý svet, môže pre nás zle dopadnúť… Ukončenie tejto operácie stabilizuje situáciu v krajine.“

Hostiteľ sa zamračil nad zjavným odklonom od oficiálne schválenej línie myslenia a odkázal hlavnému veliteľovi. Ďalší expert však so Šachnazarovom súhlasil. Semjon Bagdasarov, ruský expert na Blízky východ, pochmúrne povedal: „Ešte sme ani nepocítili vplyv sankcií… Musíme byť pripravení na úplnú izoláciu. Nepodlieham panike, len nazývam veci pravým menom.“

Solovjev nahnevane odvetil: „Mám ťa. Mali by sme si ľahnúť a zomrieť.“

Bagdasarov pokračoval: „Teraz o Ukrajine. Súhlasím s Karen. Už sme mali predchádzajúce skúsenosti s tým, že sme sem priviedli naše jednotky, zničili vojenskú infraštruktúru a odišli. Myslím si, že naša armáda splnila svoju úlohu demilitarizácie krajiny tým, že zničila väčšinu ich vojenských zariadení… Na obnovenie svojej armády budú potrebovať najmenej 10 rokov… Nech si túto denacifikáciu urobia Ukrajinci sami. Nemôžeme to urobiť za nich… Čo sa týka ich neutrality, áno, mali by sme ju z nich vytlačiť, a to je všetko. Nemusíme tam zostať dlhšie, ako je nevyhnutné… Musíme sa dostať do ďalšieho Afganistanu, ale ešte horšieho? Je tam viac ľudí a sú vyspelejší v narábaní so zbraňami. To nepotrebujeme. Už toho bolo dosť… Čo sa týka sankcií, svet ešte nikdy nezažil také masívne sankcie.“

Dmitrij Abzalov, riaditeľ Centra pre strategickú komunikáciu, upozornil, že aj keď ceny energií pre väčšinu Západu stúpnu, Rusom to na bolesti veľmi nepridá: „Stále to budeme my, kto utrpí konečný úder, a to neporovnateľný, hoci aj iné krajiny utrpia určité straty. Všetci pôjdeme do pekla spoločne – možno s výnimkou Číny – ale to, že pôjdeme do pekla spoločne s Francúzmi alebo Nemcami, našim ľuďom na nálade nepridá.“ Abzalov tvrdil, že po zabratí ďalších území na východnej Ukrajine by Rusko malo vypadnúť, pričom sa domnieval, že všetky západné spoločnosti, ktoré dočasne pozastavili svoju činnosť v Rusku, sa potom budú ponáhľať vrátiť späť. „Ide o toxicitu, nielen o sankcie… Zmizne, keď sa situácia stabilizuje.“

Pred inváziou na Ukrajinu experti štátnej televízie predpovedali, že Rusko ju môže predbehnúť v priebehu niekoľkých minút alebo niekoľkých dní. Ohromený tvrdým odporom zo strany Ukrajincov ich Solovjev označil za „armádu, ktorá je druhá v Európe po našej a ktorá sa pripravovala osem rokov a bola vyzbrojená všetkým, čo si len viete predstaviť“.

Soloviev dodal: „Je to desivá vojna, ktorú proti nám vedie Amerika.“

Na odľahčenie nálady v štúdiu sa moderátor uchýlil k jednej z obľúbených zábav mnohých kremeľských propagandistov: pustil ďalší klip Fox News s Tuckerom Carlsonom a jeho častým hosťom Retom. Douga Macgregora. V preloženom videu Macgregor predpovedal ľahké vojenské víťazstvá Ruska nad Ukrajinou a jeho úplnú neporaziteľnosť voči západným sankciám. Solovjev si povzdychol a usmial sa: „Je oveľa optimistickejší ako moji predchádzajúci experti v štúdiu.“

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: thedailybeast.com

 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com