AKTUÁLNE: Ukrajinský prezident Zelenskyj žiada prijatie Ukrajiny do Európskej únie!

V súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijatie svojej krajiny do Európskej únie. Informuje o tom agentúra DPA.

„Je to rozhodujúci moment, aby sme raz a navždy ukončili dlhoročnú diskusiu a rozhodli o členstve Ukrajiny v EÚ,“ uviedol Zelenskyj v sobotňajšom tvíte.

Zelenskyj dodal, že jeho krajina nezloží zbrane a bude „pokračovať v obrane krajiny“.

Podľa vlastných slov hovoril s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom o „ďalšej účinnej pomoci“, ako aj „hrdinskom boji Ukrajincov za svoju slobodnú budúcnosť“. Členstvo Ukrajiny v EÚ bolo dosiaľ pokladané za vylúčené, píše DPA. Takýto krok by podľa expertov okrem iného znemožnil dohodu s Ruskom.

Hovoril aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý povedal, že zbrane a vybavenie sú na ceste na Ukrajinu.

Zelenskyj v tweete tiež uviedol, že s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom rokoval o „ďalšej účinnej pomoci a hrdinskom boji Ukrajincov za ich slobodnú budúcnosť“.

Zelenskyj medzitým v sobotu požiadal izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, aby pomohol pri rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou, uviedol ukrajinský veľvyslanec pri sionistickej entite pre CNN.

„Náš prezident sa domnieva, že Izrael je jediným demokratickým štátom, ktorý má dobré vzťahy s Ruskom aj Ukrajinou, a môže byť využitý na pomoc,“ povedal veľvyslanec Jevgenij Korničuk.

Dodal, že je lepšie viesť rozhovory v sionistickej entite než v Minsku – hlavnom meste Bieloruska, ktoré je považované za blízkeho spojenca Ruska, uviedla CNN a dodala, že Tel Aviv tento návrh zvažuje a zatiaľ naň nereagoval.

zdroj: bbc.com

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com