AKTUÁLNE! Slovensko predbežne súhlasilo, že Ukrajine pošle protivzdušné systémy S-300!

Podľa troch zdrojov oboznámených s touto záležitosťou Slovensko predbežne súhlasilo s poskytnutím kľúčového systému protivzdušnej obrany zo sovietskej éry Ukrajine, ktorý má pomôcť pri obrane pred ruskými leteckými útokmi, ale USA a NATO stále riešia, ako doplniť vlastné obranné kapacity tejto krajiny, a presun ešte nie je istý.

Podľa ďalších dvoch zdrojov oboznámených s rokovaniami je pravdepodobné, že ak niektorá krajina poskytne svoje S-300, dodávateľská krajina dostane raketový systém protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, aby nahradila spôsobilosť, ktorej by sa vzdala.

Nemecko a Holandsko už verejne oznámili, že na Slovensko pošlú Patrioty. Integrácia nového, komplexného systému protivzdušnej obrany do existujúcej vojenskej architektúry krajiny, ako aj výcvik jej ozbrojených síl na jeho používanie, však môže trvať dlho, upozornil jeden zo zdrojov oboznámených so záležitosťou.

Tlak na získanie väčšieho počtu S-300 do rúk Ukrajincov prichádza v čase, keď Kongres tlačí na Bidenovu administratívu, aby pomohla Ukrajine získať systém protivzdušnej obrany. Zákonodarcovia oboch strán, ktorí si v stredu ráno vypočuli prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, naliehali na USA, aby urobili viac pre pomoc Ukrajine pri získavaní požadovaných zbraní, najmä po tom, ako sa administratíva minulý týždeň postavila proti plánu poskytnúť Ukrajine poľské stíhačky MiG-29.

Republikán Michael McCaul, najvyšší predstaviteľ republikánov vo výbore pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov, v stredu verejne naznačil, že USA dosiahli pokrok v získaní prístupu Ukrajiny k ďalším lietadlám S-300, protilietadlovému zbraňovému systému, ktorý podľa zdrojov z Kongresu Ukrajina už účinne využíva proti ruskému útoku.

„Veľmi som na to tlačil,“ povedal McCaul Jimovi Sciuttovi zo CNN. „Som hrdý na to, že môžem povedať, že S-300 tam teraz naozaj idú.“

McCaulov asistent neskôr povedal, že mal na mysli systémy S-300, ktoré už roky vlastní a prevádzkuje Ukrajina. Tieto systémy sa už v krajine nachádzajú.

Viac informácií: CNN predtým informovala, že ministerstvo zahraničných vecí sa snaží zistiť, ktoré krajiny v súčasnosti vlastnia systémy S-300, a určiť, ako by sa mohli presunúť na Ukrajinu.

CNN už skôr v stredu informovala, že na Ukrajinu už boli poslané aj iné systémy protivzdušnej obrany zo sovietskej éry vrátane SA8.

„Ľudia hovoria o bezletovej zóne, môžu si vytvoriť vlastnú, ak im poskytneme vojenské vybavenie a zbrane,“ poznamenal McCaul.

Minister obrany Lloyd Austin má koncom tohto týždňa po účasti na zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli odcestovať na Slovensko.

„Na žiadosť prezidenta Zelenského sme identifikovali a pomáhame Ukrajine získať ďalšie protilietadlové systémy dlhšieho dosahu a muníciu pre tieto systémy,“ povedal v stredu americký prezident Joe Biden v rámci vyjadrení, v ktorých podrobne opísal novú bezpečnostnú pomoc.

Viaceré zdroje pre CNN uviedli, že niektorí spojenci USA boli tiež veľmi opatrní pri zverejňovaní svojich príspevkov pre Ukrajinu. Viac moderných systémov S-300 majú aj Bulharsko a Grécko. Grécky systém je iný model ako tie, ktoré v súčasnosti prevádzkuje Ukrajina, čo vyvoláva otázky, či bude potrebný dodatočný výcvik, aby bol užitočný.

Ministerstvo zahraničných vecí a slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone sa odmietli vyjadriť.

zdroj: cnn.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com