AKTUÁLNE: Rusko sa vyhráža vojenskými a politickými dôsledkami kvôli NATO už aj Švédsku a Fínsku!

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že vstup krajiny do NATO, vojenskej aliancie, ktorú v súčasnosti tvorí 28 európskych krajín a USA a Kanada, by mohol mať „škodlivé dôsledky“.

Varovala obe škandinávske krajiny, ktoré nedávno rokovali o možnom vstupe do Severoatlantickej aliancie, že vstup do NATO by mal pre ne vážne vojenské a politické dôsledky.

„NATO je predovšetkým vojenská aliancia. Pristúpenie Fínska a Švédska by malo vážne vojenské a politické dôsledky, ktoré by nás prinútili prijať príslušné opatrenia,“ pohrozila Zacharovová na brífingu.

Uskutočnil sa deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oficiálne pozval zástupcov Fínska a Švédska na virtuálny samit o situácii na Ukrajine.

Fínska premiérka Sanna Marinová v tejto súvislosti uviedla, že jej krajina je pripravená vstúpiť do NATO, „ak sa otázka národnej bezpečnosti stane akútnou“. Ešte minulý mesiac hovorila o tom, že Fínsko pravdepodobne nevstúpi do NATO počas jej funkčného obdobia (do roku 2023).

„Fínsko v súčasnosti nečelí žiadnej vojenskej hrozbe, ale je úplne jasné, že diskusia o našom členstve v NATO sa teraz zmení,“ citovala Marina spravodajská agentúra YLE.

Prezident Sauli Niinistö na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády odsúdil inváziu na Ukrajinu a povedal, že Rusko odhodilo masku a ukázalo svoju chladnú tvár vojny.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: thehill.comuk.news.yahoo.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com