AKTUÁLNE! Rusko sa opäť VYHRÁŽA: Spoločnostiam, ktoré odišli z krajiny pre vojnu, zhabeme peniaze aj majetok!

Komisia ruskej vlády pre legislatívne otázky v stredu schválila návrh zákona, ktorý umožňuje znárodnenie aktív zahraničných spoločností, ktoré opúšťajú ruský trh z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu.

Informovala o tom tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na tlačovú správu prokremeľskej vládnucej strany Jednotné Rusko.

„Je to prvý krok k znárodneniu aktív zahraničných spoločností, ktoré opúšťajú ruský trh,“ uvádza sa v správe.

Návrh je súčasťou druhého balíka krízových opatrení na podporu ruskej ekonomiky pod sankciami. „Návrh zákona umožňuje súdne zavedenie externého riadenia organizácií, ktoré ukončia činnosť a ktoré sú z viac ako 25 percent vlastnené zahraničnými osobami z nepriateľských štátov,“ napísala agentúra TASS.

Rusko v pondelok aktualizovalo svoj zoznam nepriateľských štátov. Boli pridané všetky krajiny EÚ a krajiny ako Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko.

Tieto opatrenia podľa agentúry TASS „umožnia zabrániť bankrotu a zachrániť pracovné miesta“ v Rusku. Podľa návrhu môže vlastník podniku do piatich dní odmietnuť externý manažment, ak obnoví činnosť alebo predá svoj podiel pod podmienkou zachovania podniku a pracovných miest.

„Ak sa tak nestane, súd vymenuje predbežného správcu na tri mesiace, akcie novej spoločnosti sa začnú obchodovať a stará spoločnosť bude zlikvidovaná. Nový vlastník sa zaväzuje udržať (v spoločnosti) najmenej dve tretiny súčasných zamestnancov a pokračovať v činnosti pôvodnej spoločnosti najmenej jeden rok,“ uviedlo Jednotné Rusko.

Podľa Alexandra Ždanova, prvého podpredsedu ruskej Štátnej dumy, „od okamihu podania návrhu na súd sa môžu prijať predbežné opatrenia, ako je zákaz nakladania s majetkom, zrušenie niektorých pracovných zmlúv, zákaz nakladania s akciami“.

zdroj: reuters.com, tass.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com