AKTUÁLNE! Rusko priznáva problémy pri rokovaniach s Ukrajinou: Neprebieha to dobre!

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu pre ruskú televíziu RBC povedal, že mierové rokovania s Ukrajinou neprebiehajú dobre, ale existuje určitá nádej na dosiahnutie kompromisu.

Poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij pre agentúru TASS povedal, že Moskva chce čo najskôr dosiahnuť mier a dohodu platnú pre celé generácie. Z Lavrovových slov však vyplýva len malá ochota k ústupkom.

„Chceme, aby to bola dohoda pre celé generácie, aby naše deti žili vo svete, ktorého základy budú založené na tejto dohode,“ povedal Medinsky a dodal: „Chceme čo najskôr dosiahnuť mier.“

Priznal však, že rokovania sú náročné: „Rozhovory sú ťažké a pomalé. Samozrejme, chceli by sme, aby to išlo rýchlejšie.“ Zdôraznil, že snahou je nájsť v okruhu problémov tie, na ktorých sa dá dohodnúť riešenie, a od nich sa posunúť ďalej, „krok za krokom smerovať k výsledku, k mieru, ktorý bude vyhovovať našim národom“.

Aj Lavrov priznal, že podľa ruských vyjednávačov je situácia komplikovaná: „Konštatujú, že rozhovory z pochopiteľných dôvodov neprebiehajú dobre, ale stále existuje určitá nádej na dosiahnutie kompromisu. K takýmto záverom dospeli niektorí predstavitelia ukrajinskej delegácie vrátane spolupracovníkov kancelárie prezidenta Zelenského.“

Lavrov dodal, že stále existujú šance. „Šance sú vždy. Ako diplomat nemáte právo odpovedať inak.“ Podľa neho treba vždy hľadať a využívať šance. „Som povzbudený určitými zmenami v rétorike Kyjeva, dochádza k realistickejšiemu hodnoteniu toho, čo sa deje,“ povedal Lavrov bez toho, aby spresnil, o aké zmeny ide.

Zopakoval, že Rusko chce zaistiť svoju bezpečnosť, zabrániť tomu, aby sa Ukrajina stala trvalou hrozbou pre bezpečnosť Ruskej federácie, zabrániť obnoveniu neonacistickej ideológie a zachrániť životy ľudí v Donbase. Inými slovami, opakoval mantru o potrebe odnárodniť Ukrajinu alebo ochrániť ruskojazyčné obyvateľstvo na Ukrajine pred genocídou zo strany tých, ktorí sú proti Rusom.

Lavrov najmä dúfa, že sa podarí dohodnúť neutralitu Ukrajiny, a sťažuje sa, že USA ovplyvňujú postoj Kyjeva.

Ruská a ukrajinská strana diskutujú o možnosti demilitarizovanej Ukrajiny podľa vzoru Rakúska alebo Švédska, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre tlačovú agentúru TASS.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: tass.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com