AKTUÁLNE: Rusko presúva medzikontinentálne rakety Jars do Moskvy

Kremeľ presúva mobilné odpaľovacie zariadenia jadrových rakiet ICBM smerom k Moskve. Majú sa zúčastniť na vojenskej prehliadke v hlavnom meste. Prezident Vladimir Putin cez víkend nariadil jadrovým silám najvyššiu pohotovosť.

„V rámci príprav na vojenskú prehliadku na Červenom námestí sa konvoj posádky autonómnych odpaľovacích zariadení mobilného raketového systému RS-24 Jars vydal na 400-kilometrovú cestu z Tejkovskej oblasti do Moskvy,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Vozidlá s raketami sa vydali na cestu naprieč tromi regiónmi a prechádzali aj po federálnej diaľnici. Ministerstvo dodalo, že vodiči celkovo troch vozidiel pravidelne zastavovali na plánované kontroly.

Vyhlásenie bolo vydané krátko predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu uviedol jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. Povedal, že reaguje na agresívne vyhlásenia členských krajín Severoatlantickej aliancie.

Medzikontinentálna raketa RS-24 Jars je najmodernejšou zbraňou v ruskom arzenáli. Vzlietne z mobilnej platformy a dokáže dopraviť až desať manévrujúcich jadrových hlavíc do vzdialenosti približne 12 000 kilometrov.

 

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

 

zdroj: novinky.cz