AKTUÁLNE: Rusko na Ukrajine zastaví paľbu a umožní odchod z Mariupola

Ruské jednotky na Ukrajine zastavujú paľbu, aby umožnili civilistom prejsť humanitárnymi koridormi z miest Mariupol a Volnovacha. Podľa ruských agentúr to v sobotu ráno oznámilo ruské ministerstvo obrany. Prímerie malo nastať o 8:00 SEČ.

Dohoda o vytvorení humanitárnych koridorov bola jediným výsledkom štvrtkového druhého kola rokovaní medzi ukrajinskými a ruskými vyjednávačmi.

Ukrajinský prístav Mariupol je pod ruskou blokádou. Starosta Vadym Boyechenko v piatok varoval, že mesto je terčom nevyberavých útokov ruských ozbrojených síl, mesto nemá vodu, teplo ani elektrinu a dochádzajú mu zásoby potravín.

Požiadal o vojenskú pomoc a humanitárny koridor, ktorý by umožnil bezpečnú evakuáciu aspoň časti zo 400 000 obyvateľov mesta.

Podľa Berlína ruský prezident Vladimir Putin v piatok v telefonickom rozhovore s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom uviedol, že ďalšie kolo priamych rokovaní medzi Moskvou a Kyjevom sa môže uskutočniť počas víkendu. Presný dátum prípadných rokovaní je zatiaľ nejasný.

Rusko minulý štvrtok začalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, ktorú Moskva nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“. Ruská armáda tvrdí, že pri útokoch na ukrajinské mestá sa zameriava len na vojenské ciele, napriek rozsiahlym dôkazom o útokoch na obytné budovy a inú civilnú infraštruktúru.

 

 

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: apnews.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com