AKTUÁLNE: Rusko je v tom samo. Inváziu odsúdila v OSN drvivá väčšina krajín sveta!

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu požadujúcu, aby Rusko zastavilo používanie sily na Ukrajine a stiahlo svoje vojská.

141 štátov hlasovalo za, 5 proti (Rusko, Bielorusko, Sýria, KLDR, Eritrea), 35 sa zdržalo hlasovania (medzi nimi Čína, India, Vietnam, JAR, Kazachstán, Pakistán, Irán, Irak, Kuba, SAR)

Prevažná väčšina delegátov z členských krajín privítala výsledok hlasovania potleskom v stoji. Podľa zahraničných agentúr bolo cieľom rezolúcie poukázať na súčasnú diplomatickú izoláciu Ruska na medzinárodnej scéne.

Proti rezolúcii hlasovalo len päť štátov, a to Rusko, Bielorusko, Sýria, Eritrea a Severná Kórea.

Mimoriadne zasadnutie zvolala Bezpečnostná rada OSN, ktorá podobnú rezolúciu neprijala pre ruské veto. Rezolúcie Valného zhromaždenia nie sú právne záväzné a majú len politickú silu, ale mnohí odborníci sa domnievajú, že stredajšie hlasovanie odráža súčasný postoj väčšiny sveta k ruskej agresii.

Rezolúcia Valného zhromaždenia požaduje, „aby Ruská federácia okamžite prestala používať silu na Ukrajine a zdržala sa akýchkoľvek ďalších nezákonných hrozieb alebo použitia sily proti ktorémukoľvek členskému štátu (OSN)“.

V rezolúcii sa tiež odsudzuje nedeľňajší príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina na uvedenie jadrových síl jeho krajiny do stavu zvýšenej pohotovosti. Návrh rezolúcie s názvom „Agresia proti Ukrajine“ vypracovali štáty EÚ v spolupráci s Kyjevom.

V texte sa tiež kritizuje zapojenie Minska do konfliktu a vyzýva na bezpodmienečné zaručenie prístupu humanitárnej pomoci na Ukrajinu.

Valné zhromaždenie OSN sa zišlo na mimoriadnom zasadnutí len po jedenásty raz od roku 1950. Zvolanie mimoriadneho zasadnutia umožňuje rezolúcia z roku 1950, podľa ktorej môže BR OSN v situácii ohrozenia medzinárodného mieru a bezpečnosti z dôvodu nezhody medzi jej stálymi členmi postúpiť záležitosť Valnému zhromaždeniu, ktoré má potom možnosť odporučiť kolektívnu akciu vrátane použitia ozbrojenej sily.

 

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: bbc.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com