AKTUÁLNE! Ruské invázne jednotky násilne odviedli tisíce obyvateľov Mariupola!

„Práve teraz ruskí okupanti násilne odvážajú tisíce obyvateľov Mariupola do Ruska! Obyvatelia ľavobrežnej štvrte sa začínajú masovo vyvážať do Ruska.

Celkovo bolo nelegálne deportovaných približne 15 000 obyvateľov Mariupola. Ide o približne polovicu všetkých obyvateľov, ktorí ešte žijú v Levoberežnom okrese,“ uviedla mestská rada v telegrame.

Miestne úrady v nedeľu uviedli, že Rusi už odviedli za hranice tisíce obyvateľov, ale konkrétnejšie čísla neuviedli. Ruské tlačové agentúry vtedy uviedli, že autobusy v posledných dňoch previezli z Mariupola do Ruska niekoľko stoviek ľudí, ktorých Moskva označuje za utečencov, uviedla dnes agentúra Reuters.

„Evakuovaní sú najprv prevážaní do takzvaných filtračných táborov, odkiaľ sú prerozdeľovaní do rôznych vzdialených miest v Rusku,“ uviedla mestská rada Mariupolu, ktorá zároveň obvinila ruské invázne sily z blokovania evakuačných konvojov. „Práve teraz sú zablokované autobusy, ktoré odchádzajú zo Záporožia do Berďanska, aby evakuovali obyvateľov Mariupola. Je jasné, že sa to robí len preto, aby sa zabránilo návratu ľudí na územie kontrolované Ukrajinou,“ uviedla rada.

Obe strany sa navzájom obviňujú z toho, že sa nedohodli na evakuácii civilistov z Mariupola, poznamenala agentúra Reuters. Obyvatelia strategicky dôležitého prístavu, ktorého dobytie by Rusku pomohlo zabezpečiť pozemný koridor na anektovaný Krymský polostrov, podľa ukrajinských úradov už niekoľko týždňov trpia pod ruským ostreľovaním a bombardovaním a sú bez vody, potravín, elektriny a tepla.

Tím agentúry Reuters, ktorý v nedeľu dorazil do Ruskom kontrolovanej časti Mariupoľa, opísal pustatinu s ohorenými domami a telá zabalené do prikrývok ležiace pri ceste.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com