AKTUÁLNE: Ročne zomrie na chrípku výrazne menej ľudí, ako na covid-19

Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva formou statusu na svojom Facebooku.

NA CHRÍPKU UMIERA VÝRAZNE MENEJ ĽUDÍ ROČNE AKO NA COVID-19

Úmrtia na chrípku a úmrtia na Covid-19 sa zvyknú porovnávať nekorektným spôsobom. Často sa porovnáva číslo zhruba 800 úmrtí na chrípku s počtom doteraz potvrdených úmrtí na Covid-19 (ku dnešnému dňu ich bolo 491).

Tieto dve čísla by sa však nemali porovnávať, pretože výchádzajú z veľmi rozdielnej metodiky.

800 úmrtí ročne je prepočet nadmerného počtu úmrtí s respiračnými príznakmi (teda nie len na chrípku) v mesiacoch chrípkovej epidémie (bez virologického potvrdenia pôvodcu ochorenia). Je to teda štatistický odhad celkového dopadu chrípky a ďalších respiračných ochorení, ktorý zahŕňa priame aj nepriame dôsledky vírusu chrípky. Presnejšie ide číslo 816 v týždňoch chrípkovej epidémie a celkových 1503 úmrtí priemerne ročne, ktoré môžu súvisieť s chrípkou a s inými respiračnými ochoreniami (https://bit.ly/36wtfmq).

Vykazované úmrtia na Covid-19 sa u nás robia najmä na základe pitvy s pozitívnym virologickým nálezom CoV-2, ktorá potvrdí, že Covid-19 bol primárnou príčinou úmrtia. Sú to teda veľmi presné čísla, nie odhady zo štatistického predpokladu alebo modelovania.

Tieto čísla môžeme porovnávať s počtom úmrtí na chrípku, ktoré vykazuje Úrad verejného zdravotníctva: počas chrípkovej sezóny 2018/2019 bol vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých (https://bit.ly/3lvBghD).

Navyše, pri úmrtiach Covid-19 treba brať do úvahy to, že doterajší počet úmrtí je nižší vďaka množstvu prísnych opatrení, ktoré sa zaviedli. Bez nich by bol oveľa vyšší.

 

 

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com