AKTUÁLNE! Prezidentka Čaputová: Slovensko podporuje tvrdé sankcie proti Rusku!

Slovensko a Lotyšsko podporujú prísne sankcie voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu a Moskvu treba odradiť od ďalších útokov.

Prezidentka Zuzana Čaputová to povedala novinárom po stretnutí so svojím lotyšským kolegom Egilsom Levitsom, ktorý sa vyslovil za vytvorenie osobitného medzinárodného tribunálu na stíhanie zločinov súvisiacich s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine.

„Slovensko a Lotyšsko stoja pri Ukrajine, pretože má plné právo brániť sa proti ruskej vojenskej invázii
Moje pozvanie na Slovensko prijal lotyšský prezident Egils Levits. Počas nášho stretnutia sme sa rozprávali najmä o situácii v našom východnom susedstve. Obe naše krajiny stoja pevne pri Ukrajine, ktorá má plné právo brániť sa. Žiaľ, vidíme rastúce množstvo civilných obetí, zničené mestá a čoraz častejšie podozrenia z vojnových zločinov, ktoré nemôžu zostať bez odozvy. Ruská agresia zasiahla životy aj našich spoločností – od veľkej vlny solidarity s tými, ktorí z Ukrajiny utekajú pred vojnou tu na Slovensko, až po občanov Ruskej federácie, ktorí cez Lotyšsko odchádzajú z Ruska, pretože vďaka krokom Putinovho režimu v ňom už nevidia svoju budúcnosť.
Slováci aj Lotyši majú historické skúsenosti so sovietskou okupáciou, ale aj s ruskou propagandou, ktorá sa aj dnes šíri najmä na sociálnych sieťach. Lotyšsko už v tomto smere podniklo viacero krokov na to, aby sa klamstvá o vojne nešírili cez sociálne siete, avšak s plným rešpektom pre slobodu slova a názoru. Je to jedna z oblastí, kde aj Slovensko potrebuje spraviť viac a tu vidím priestor pre ďalšiu výmenu skúseností.
Obe naše krajiny sú na východnom krídle Severoatlantickej aliancie. Slovenské vojačky a vojaci už piaty rok pôsobia v spoločnej bojovej skupine s ďalšími deviatimi spojencami v Lotyšsku v rámci tzv. predsunutej prítomnosti. V týchto dňoch sa podobná skupina formuje aj u nás. Pán prezident mi vravel o tom, ako veľmi si prácu našich príslušníkov ozbrojených síl v Lotyšsku vážia.
Všetci si želáme, aby na Ukrajine čo najskôr opäť zavládol mier a stabilita a aby sa náš sused čo najskôr začlenil aj medzi členov Európskej únie. Bezpečnostné usporiadanie Európy nemôžu určovať diktátori ako Putin alebo Lukašenko, pretože každý štát má právo slobodne si vybrať svoje smerovanie. Ruský a bieloruský režim musia pochopiť, že ubližujú nielen miliónom nevinných ľudí v Ukrajine, ale aj vlastným občanom, z ktorých mnohí sa s touto vojnou nestotožňujú, ale vďaka krokom ich politického vedenia budú celé generácie znášať jej priame aj nepriame následky.“ napísala prezidentka na sociálnej sieti facebook.

zdroj: Zuzana Čaputová

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com