AKTUÁLNE: Prezidentka Čaputová podpísala nový zákon: Toto všetko bude zakázané!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o protiprávnosti komunistického systému či zákon o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Z novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému vyplýva, že bude zakázané umiestňovanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, fašistický alebo nacistický režim. Zakázané tiež bude pomenovávanie ulíc a verejných priestranstiev po predstaviteľoch týchto zločineckých režimov. Tieto zákazy sa nebudú vzťahovať na predstaviteľov režimu, ktorí sa aktívne zapojili do boja proti komunistickému režimu alebo do boja proti fašizmu. Kto zákaz poruší, môže čeliť sankciám až do výšky dvetisíc eur.

Prezidentka tiež podpísala zákon o verejných zbierkach. Organizátorom verejných zbierok sa tak predĺži lehota na predloženie záverečných správ z verejných zbierok o 12 mesiacov. Pre verejné zbierky, ktorých výnos bude využitý na Slovensku, budú na vypracovanie záverečnej správy mať čas 24 mesiacov od jej ukončenia. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o verejných zbierkach od koaličných poslancov Jany Žitňanskej a Tomáša Lehotského (obaja Za ľudí).

Schválená novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu preberá smernicu týkajúcu sa kapacity úverových a investičných spoločností na absorpciu strát. Materiál prináša zmeny zabezpečujúce rovnaké podmienky pre inštitúcie a subjekty v Európskej únii, a to aj na globálnej úrovni. Zmeny majú prispieť aj k ochrane retailových investorov.

Uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra obce či samosprávneho kraja bude musieť byť zdôvodnené. Parlament o tom rozhodol v stredu 4. novembra v novele zákona o obecnom zriadení a zákona o samospráve vyšších územných celkov. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2021.

Hlava štátu zároveň podpísala zákon o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Cieľom novely zákona je zabezpečiť čiastočnú kompenzáciu pre letiskové spoločnosti do 31. decembra 2021.

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com