AKTUÁLNE: Premiér Matovič pracuje na otvorení škôl, testy chce stihnúť ešte cez víkend!

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

„Za dva dni chceme urobiť to, čo mohlo byť už dávno týždne hotové,“ povedal s tým, že cez víkend chcú stihnúť testovanie, aby od pondelka 7. decembra nastúpili do škôl prvé deti.

Celý príspevok tu:

DETI PATRIA DO SKÔL … nehľadajme výhovorky a poďme im pomôcť, prosím

Patria deti do škôl? Patria. Preto som pred mesiacom prišiel s návrhom na tzv. Komunitné testovanie s cieľom dostať od 30. novembra všetky deti do škôl. Bohužiaľ, našim koaličným partnerom bol tento plán verejne ponížený a zamietnutý. Minulý týždeň však Ústredný krízový štáb (UKŠ) prijal rozhodnutie, že tzv. Komunitné testovanie škôl je naozaj reálna cesta, ako školy otvoriť a udržať ich pre deti covid-bezpečné počas nasledujúcich mesiacov pandémie.

ÚKŠ preto poveril ministerstvo školstva vypracovať plán, ako umožniť tým deťom z ll. stupňa ZŠ a stredných škôl, ktoré sa podrobia testovaniu, aby mohli byť prítomné priamo na výučbe vo svojej škole. S tým, že ostatným deťom by bola naďalej poskytovaná výučba dištančnou formou.

Ozvali sa oficiálni zástupcovia škôl, že nie sú schopní nič také zorganizovať, ozvali sa tí aj oní … jednoducho samé výhovorky a mňa to už prestalo úúúprimne baviť. Jednoducho – miesto snahy a plánu, ako školy podľa rozhodnutia ÚKŠ otvoriť, len spŕška samých výhovoriek, ako sa to nedá, nedá, nedá.

Oslovil som preto priamo viacerých riaditeľov a zriaďovateľov škôl či naozaj nevedia zorganizovať bezpečné otvorenie škôl podľa zadania ÚKŠ. Odpoveď? Veľmi by chceli a všetko pre to urobia, len potrebujú noty. Preto som sa rozhodol, všetkým spochybňovačom a vyhováračom osobne dokázať, že ak existuje úprimná snaha deťom pomôcť, všetko sa dá … len treba naozaj chcieť = rozhodol som sa zorganizovať pilotné otvorenie škôl doslova s pár ľuďmi priamo z Úradu vlády.

Potom, ako som oznámil úmysel dostať deti do škôl, sa spustila lavína dopytov z desiatok ďaľších škôl z celého Slovenska, že aj oni by sa radi pridali. Volali, písali, volajú a píšu riaditelia, rodičia, starostovia či primátori. A priamo aj deti či študenti. Priznávam, teší ma to, lebo už len ten záujem svedčí o tom, že nie neustále výhovorky, ale vykásané rukávy sú cesta, ako deti do škôl dostať.

Dávame dokopy všetky inštrukcie, povolenia, žiadosti, zmluvy, organizujeme mimoriadne zasadnutie vlády, zabezpečujeme testy, prijatie uznesení a potrebnej vyhlášky. Za dva dni chceme urobiť to, čo mohlo byť už dávno týždne hotové. Držte palce, aby sme všetko so cťou stihli, cez víkend testovali a od pondelka prvé deti do škôl nastúpili.

Zatiaľ chystáme otvorenie len cca 10 škôl, ktoré sme prvé kontaktovali, a ktoré prejavili ochotu. V prípade, ak stihneme všetko nachystať do zajtra doobeda a budeme považovať za bezpečné, aby sa zapojili aj všetky ostatné školy, ktoré sa zapojiť chcú a vedia, zajtra poobede túto možnosť zverejníme a poskytneme k tomu všetko potrebné … a možno otvoríme aj stovky odvážnyych škôl.

ps. Prečo som najprv oslovil školu, kde chodí Rebeka a Klárka? Lebo, ak všade počúvam, ako sa to nedá … tak, logicky, najprv zavolám do školy, ktorú mám najbližšie (300m) od domu, aby mi povedali, či sa to fakt nedá … a keď mi povedia, že do toho chcú ísť, tak im, logicky, zrazu nepoviem, že vy nemôžete, „lebo Rebeka a Klárka“ … to však hlupák nepochopí.

ps2. Ak sa aj vy zaujímate o otvorenie vašej školy, tu je stručné zadanie ÚKŠ voči ministerstvu školstva, ktoré malo splniť: 1) škola (zriaďovateľ) si musí vedieť zorganizovať pravideľné pretestovanie všetkých žiakov ll. stupňa ZŠ (alebo strednej školy) a aspoň jedného rodiča žijúceho v spoločnej domácnosti plus všetkých zamestnancov školy; 2) následne škola umožní všetkým žiakom s negatívnym výsledkom na Covid-19 prezenčnú výuku priamo v škole a ostatným žiakom zabezpečí dištančné vzdeľávanie; 3) štát poskytne škole antigénové testy a predbežne 5 eur na test ako príspevok na zabezpečenia výdavkov s testovaním.

ps3. Ak patríte medzi tých odvážnych riaditeľov a zriaďovateľov škôl, dajte nám o sebe vedieť tu: detidoskol@vlada.gov.sk. V momente, ak budeme mať všetko vybavené, pošleme vám inštrukcie a vy sa rozhodnete, či sa pridáte a radosť deťom urobíte.

 

 

zdroj: Igor Matovic

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com