AKTUÁLNE: Premiér Matovič blokuje ľudí: Môže vás politik vyhodiť zo svojej sociálnej siete?

Premiér Igor Matovič využíva Facebook ako formu komunikácie s verejnosťou ďaleko viac, než jeho predchodcovia. Neraz na sociálnu sieť pridáva príspevky aj niekoľkokrát denne, pričom najmä v súčasnej situácii ide často pre ľudí o dôležité informácie.

Pod ich statusmi na facebooku však môžu pribúdať komentáre, ktoré sa politikom až tak nepáčia, a tak niektorí z nich daného človeka zablokujú. Takto v niektorých prípadoch postupoval aj premiér Igor Matovič, ktorého na sociálnej sieti facebook sleduje 150 000 ľudí.

Úplne každý sa k nim ale cez premiérov osobný facebookový profil nedostane. Nie je totiž tajomstvom, že Matovič nemá problém svojich kritikov na sieti zablokovať.

Podobne je na tom napríklad americký prezident Donald Trump, ktorý sa takto snažil „umlčať“ svojich kritikov na sieti Twitter. Súd mu to ale nakoniec zakázal. Aká je ale situácia u nás na Slovensku? Má na takéto blokovanie premiér Igor Matovič ako ústavný činiteľ, ktorý Facebook využíva ako jeden zo svojich top komunikačných kanálov, také právo? Pýtali sme sa právnikov.

Matovičovo blokovanie niektorých kritikov totiž môže reálne skončiť na súde. Žalobu v tejto veci avizoval ešte v októbri Martin Dorčák, člen strany Hlas a asistent opozičného poslanca a bývalého podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho.

Aj jeho totiž Matovič na svojom Facebooku zablokoval. Dorčák preto avizoval, že premiérovi pošle list, pričom pokiaľ ho premiér následne neodblokuje, bude na neho smerovať žalobu. Argumentuje ústavným právom na informácie.

Ak verejný činiteľ využíva svoj profil na sociálnej sieti ako jeden z hlavných komunikačných kanálov s verejnosťou, blokovanie používateľov, prípadne odstraňovanie nevyhovujúcich komentárov by sa mohlo považovať za porušenie práva na slobodu prejavu a diskriminačné konanie, uvádza sa v odpovedi partnera advokátskej kancelárie Andreja Leontieva pre Nový Čas s tým, že by súd musel najskôr posúdiť, či konkrétny profil slúži primárne na komunikáciu verejného funkcionára, a tým fakticky aj štátu s občanom.

Môže vás politik vyhodiť zo svojej sociálnej siete? Nielen na Slovensku sa rieši takáto právna dilema.

Na podobnú prax sa u premiéra Igora Matoviča sťažujú viacerí.

Rozšíril sa totiž fenomén, stačí jeden kritický komentár a profil politika vám nadobro zmizne.

Téme sa venovala Gabriela Kajtárová TV Markíza:

 

zdroj: tvnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com