AKTUÁLNE: Práve sa skončili rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Takýto je výsledok…

Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou pokročili. Dohodli sa na tom zástupcovia oboch krajín.

„Neustúpime zo žiadnej pozície, čo Rusko teraz chápe a začína hovoriť konštruktívne. Myslím si, že doslova v priebehu niekoľkých dní dosiahneme nejaké výsledky,“ povedal ukrajinský vyjednávač a prezidentský poradca Mychajlo Podoljak.

Jeho ruský náprotivok Leonid Sluckij dokonca pre Ria Novosti hovoril o významnom pokroku. „Dúfame, že čoskoro dosiahneme spoločné stanovisko,“ citovala agentúra Reuters Sluckého.

„Podľa mojich osobných očakávaní sa tento pokrok môže v najbližších dňoch zmeniť na spoločné stanovisko oboch delegácií, na dokumenty, ktoré sa podpíšu,“ povedal Sluckij.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz pritom ešte v sobotu po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom tvrdili, že Putin neprejavil ochotu ukončiť vojnu na Ukrajine.

Rokovania medzi oboma krajinami pokračujú na pozadí vojny, ktorá v nedeľu začala už 18. deň.

Vyjednávacie tímy Ruska a Ukrajiny doteraz absolvovali tri kolá rokovaní, z ktorých posledné sa uskutočnilo v pondelok v Bielorusku. Ministri zahraničných vecí oboch krajín Sergej Lavrov a Dmytro Kuleba rokovali vo štvrtok v tureckej Antalyi. Ich dialóg však nepriniesol pokrok v otázke možného prímeria. Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba po stretnutí povedal, že požiadavky Moskvy sú neprijateľné.

Jednou z tém rozhovorov je otvorenie humanitárnych koridorov z niektorých ukrajinských miest pre odchod civilistov. Hoci boli trasy ostreľované, niektorým ľuďom sa podarilo odísť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu potvrdil, že koridormi bolo doteraz evakuovaných 125 000 Ukrajincov.

 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com