AKTUÁLNE: Nakazení MÔŽU ísť do obchodu aj na POHREB: TOTO všetko je v novej vyhláške!

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR nebudú musieť vydávať zápisnicu z epidemiologického vyšetrovania. Podmienky domácej izolácie bude namiesto nich určovať nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

K tomuto kroku sa pristúpilo kvôli tomu, aby sa znížila administratívna záťaž regionálnych úradov.

Vyhláška obsahuje ustanovenia, ktoré boli doteraz v usmernení hlavného hygienika SR. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Von iba s respirátorom

Oproti poslednej aktualizácii sa navyše niektoré ustanovenia zmenili, keďže si to vyžiadala aplikačná prax. Ide napríklad o to, že pozitívne testovaná osoba môže opustiť miesto domácej izolácie aj za účelom nákupu na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho nevie zabezpečiť prostredníctvom niekoho iného.

Musí však mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk. Miesto izolácie môže opustiť aj za účelom účasti na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, ak nemá žiadne klinické príznaky.

Na pohrebe je povinná dodržiavať odstup najmenej dvoch metrov od ostatných, musí mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

ÚVZ SR tiež zavádza sa samotrasovanie. Osoba, ktorá je pozitívne testovaná, to oznámi ľuďom, s ktorými bola v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte.

PCR test nie je nutný

Ich následná domáca izolácia sa začne dňom oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad.

Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný, izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Stále však môžu o test požiadať, vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu, už teda nebude potrebné čakať na uplynutie desaťdňovej lehoty.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com