AKTUÁLNE! Na Slovensku tento týždeň pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní! Mikas varuje: NEPODCEŇUJTE príznaky!

Na Slovensku tento týždeň pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať.

Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Na Slovensku sme v 32. kalendárnom týždni (8. – 12.8.2022) zaznamenali 2 nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní.
Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať.
Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi už potvrdenými prípadmi.

Prvá osoba mala v cestovateľskej anamnéze pobyt v zahraničí, k nákaze došlo vysoko pravdepodobne mimo územia Slovenska. Osoba je v domácej izolácii, hospitalizácia nebola potrebná. Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.
Druhá osoba má negatívnu cestovateľskú anamnézu – neuvádza pobyt v zahraničí, k nákaze preto mohlo dôjsť na území Slovenska. Osoba je hospitalizovaná, protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.
Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať.

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com