AKTUÁLNE! Na Slovensko dnes dorazia prvé vakcíny proti COVID-19: Takto to bude prebiehať

V nedeľu o 10:00 sa budú očkovať zdravotníci v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach.

BRATISLAVA 26. decembra (SITA) – Na Slovensko dorazí v sobotu prvých približne 10-tisíc dávok vakcín voči ochoreniu COVID-19. V nedeľu o 10:00 sa budú očkovať zdravotníci v štyroch slovenských nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Proti koronavírusu sa na Slovensku bude očkovať v štyroch vlnách. Cieľom pre úspešné obmedzenie šírenia infekcie je 3,3 milióna zaočkovaných, teda aby bolo očkovanie v populácii efektívne, zaočkovať by sa malo približne 65 % obyvateľov pri štandardnom vývoji epidémie. Vyplýva to z Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach Slovenskej republiky.

V prvej vlne sa budú očkovať zdravotnícki pracovníci, študenti zdravotníckych odborov, zamestnanci domovov sociálnych služieb, silové zložky a pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne to budú pacienti nad 65 rokov a chronicky chorí, klienti domovov sociálnych služieb, imobilní, onkologickí, dialyzovaní alebo pacienti po transplantácii. Do druhej vlny očkovania budú patriť aj pacienti s biologickou liečbou, autoimunitným ochorením, diabetes mellitus, neurologickými závažnými chorobami, kardiovaskulárnymi či závažnými psychiatrickými chorobami.

Tretia vlna očkovania sa týka špecifických komunít s vysokým rizikom šírenia ochorenia. Patriť sem budú učitelia, marginalizované rómske komunity, bezdomovci či azylanti. V štvrtej vlne sa budú očkovať zvyšní obyvatelia nad 18 rokov.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com