AKTUÁLNE! Moskva sa vyhráža ďalšej krajine! Krajina môže podľa Ruska skončiť na smetisku dejín!

Moldavsko včera zákonom zakázalo symboly V a Z a stužku svätého Juraja, tradičný ruský vojenský symbol, ktorý sa prvýkrát objavil na Rode svätého Juraja počas cárskeho Ruska.

Legislatívnu zmenu podpísala prezidentka Maia Sanduová, ktorá v prejave v moldavčine aj ruštine zdôraznila, že ľudia si budú môcť aj naďalej pripomínať obete druhej svetovej vojny.

„Pamätáme si obete hrdinov, vieme, aká veľká bola cena, ktorá umožnila mier. Špekulatívne zneužívanie víťazstva z roku 1945 na propagáciu vojenskej agresie proti Ukrajine je urážkou pamiatky našich rodičov, babičiek a dedov, ktorí položili svoje životy, aby sme mohli žiť v mieri,“ povedala moldavská prezidentka.

K zákazu stužiek na deň svätého Juraja a ďalších symbolov invázie na Ukrajinu, najmä písmen V a Z, sa včera pridala aj Litva, zatiaľ čo Lotyšsko oznámilo svoj krok už skôr. Nemecko o tom stále uvažuje.

Vojacka stužka je oranžová s tromi čiernymi pruhmi. Symbolizovala sympatie s proruskými separatistami už počas vojny na Ukrajine v roku 2014. Na Ukrajine je zakázaná od roku 2017.

Ruský senátor Alexej Puškov pohrozil moldavskej prezidentke Maii Sanduovej, že jej krajina môže skončiť „na smetisku dejín“.

„Mala by byť opatrná pri Rusku a jeho symboloch, o to viac, že Kišiňov nedokáže platiť za ruský plyn,“ napísal Puškov na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram.

zdroj: radiosarajevo.ba

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com