AKTUÁLNE: Ministerstvo potvrdilo, že sa Lučanský pokúsil obesiť, vylúčili cudzie zavinenie!

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove sa v utorok podvečer pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický.

V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

Čaputová očakáva objasnenie celej udalosti

Prezidentka SR Zuzana Čaputová očakáva, že sa celá udalosť týkajúca sa bývalého policajného prezidenta vyšetrí a objasní. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Čaputovej je to úprimne ľúto a súcití s rodinou Milana Lučanského.

Žilinka preverí situáciu

„Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický. Všetky bližšie informácie budú známe po brífingu v stredu 30. decembra o 9:00 na Ministerstve spravodlivosti SR,“ dodal Bubla.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je v súvislosti s pokusom o samovraždu Milana Lučanského na ceste do Prešova, kde preverí vzniknutú situáciu priamo s príslušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry v Prešove.

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Dodala, že o ďalšom postupe bude prokuratúra informovať.

Smer viní Matoviča

Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vníma strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku.

Ako uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, strana verí, že sa Lučanskému podarí zachrániť život. Bývalý policajný prezident podľa strany odviedol počas svojho profesionálneho života množstvo kvalitnej práce.

K situácii s Milanom Lučanským by sa mal vyjadriť aj predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalý premiér Robert Fico.

Opozičná strana Smer-SD v statuse na sociálnej sieti uviedla, že je presvedčená o tom, že za túto tragédiu nesie plnú zodpovednosť súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Mega prúser

Za pokus o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského musí byť vyvodená zodpovednosť. V reakcii na správu, že sa bývalý policajný prezident pokúsil vo väzbe o samovraždu to uviedla europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/ECR).

„Mal byť monitorovaný 24 hodín. Ako sa mohol obesiť? Koľko trvá obesenie v cele? Kde bol bachar? Veľa otázok. Zatiaľ je jasné len jedno. Je to mega prúser, za ktorý musí byť vyvodená zodpovednosť,“ napísala Nicholsonová vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ľudská tragédia

Za zlyhanie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) považuje pokus o samovraždu policajného exprezidenta aj Michal Šimečka (Progresívne Slovensko/RE).

„Je úplne kľúčové, aby prišlo k dôkladnému vyšetreniu. Kto je zodpovedný za to, že bývalý policajný prezident – a dôležitý svedok závažných trestných činov – sa mohol v Ústave na výkon väzby takto pokúsiť o samovraždu. Obzvlášť po incidente, ktorý sa stal Milanovi Lučanskému pred dvomi týždňami a pochybnostiach, ktoré okolo toho vznikali,“ napísal na sociálnej sieti.

Dodal, že celú udalosť vníma v prvom rade v rovine ľudskej tragédie. V nasledujúcich hodinách by podľa neho malo dôjsť k jasnému vysvetleniu, ako mohlo k udalosti vôbec dôjsť.

Podpora rodine

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že je potrebné počkať na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie v súvislosti s pokusom o samovraždu bývalého policajného prezidenta vo väzení.

Vo svojom stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa predsedu NR SR Michaela Jurcová, Kollár vyjadril svoju podporu rodine Milana Lučanského a verí, že sa ho podarí zachrániť.

Bývalý šéf polície sa zranil vo väzbe už začiatkom decembra, pokus o samovraždu však na základe vyšetrovania vylúčili.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com