AKTUÁLNE! Medvedev: Rusko môže anektované oblasti Ukrajiny brániť jadrovými zbraňami!

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev vo štvrtok povedal, že všetky zbrane v arzenáli Moskvy vrátane strategických jadrových zbraní by sa mohli použiť na obranu území pripojených k Rusku pred Ukrajinou.

Medvedev, podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady, povedal, že referendá, ktoré organizujú Ruskom dosadené a separatistické orgány na rozsiahlych územiach Ruskom okupovaného ukrajinského územia, sa uskutočnia a že „niet cesty späť“:

„Donbaská (Donecká a Luhanská) republika a ďalšie územia budú prijaté do Ruska.“

Medvedev povedal, že ochrana všetkých území bude výrazne posilnená ruskými ozbrojenými silami, a dodal:

„Rusko oznámilo, že na takúto ochranu sa môžu použiť nielen mobilizačné kapacity, ale aj akékoľvek ruské zbrane vrátane strategických jadrových zbraní a zbraní založených na nových princípoch.“

Očakáva sa, že referendá, ktoré sa majú od piatku konať v Ruskom ovládaných častiach ukrajinských provincií Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie, ako aj v časti provincie Mykolajiv, prinesú výsledky, v ktorých sa v drvivej väčšine podporí pripojenie k Rusku.

Kyjev a jeho západní spojenci označili hlasovanie, ktoré sa konalo niekoľko dní vopred pod vojenskou okupáciou, za podvod.

Ak budú okupované územia, kde ukrajinské protiútoky v posledných týždňoch nabrali na obrátkach, formálne prijaté do Ruskej federácie, budú mať podľa jadrovej doktríny Moskvy nárok na ochranu pred ruskými jadrovými zbraňami.

Moskva plne nekontroluje ani jeden zo štyroch regiónov, ktoré sa má pokúsiť anektovať, pričom ruská armáda má v rukách len približne 60 % Doneckej a 66 % Záporožskej oblasti.

Medvedev v posledných mesiacoch pravidelne vydáva agresívne vyhlásenia na adresu Západu a Ukrajiny, čím podčiarkuje svoju premenu zo zjavne západne orientovaného liberála, ktorým bol ako prezident v rokoch 2008 – 2012, na ostrého geopolitického jastraba.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com