AKTUÁLNE: Koalícia Matovičovi vypovedala poslušnosť, nechce celoplošné testovanie!

Vláda mala vo štvrtok predpoludním rokovať o celoplošnom testovaní, ale nebude. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa musí vysporiadať s postojom svojich koaličných partnerov.

Ako portálu Webnoviny.sk povedali dôveryhodné zdroje z prostredia vládnej koalície, Matovič narazil na nevôľu koaličných partnerov SaSSme rodina a Za ľudí, aby sa uskutočnilo celoplošné testovanie.

Kabinet sa mal stretnúť vo štvrtok o 11:00 a rokovať o celoplošnom testovaní. Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR len stroho informoval, že rokovanie sa z organizačných dôvodov posúva.

Proti celoplošnému testovaniu má byť aj Kollár

Podľa informácií Webnovín sa mal premiér vo štvrtok predpoludním zísť s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom, ktorý mu tlmočil stanovisko, aby sa nedialo celoplošné testovanie.

Podobný názor si mal Matovič vypočuť aj od šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej. Tá sa prihovára za testovanie v regiónoch, kde je to podľa zistených údajov potrebné.

SaS vo štvrtok vyhlásila, že podporuje celoplošné testovanie prostredníctvom zvýšenia kapacity mobilných odberových miest. „Odmietame také celoplošné testovanie, ako sme zažili začiatkom novembra, nemá to zmysel, je to plytvanie zdrojmi,“ vyhlásil šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Sulík: Odberové miesta by mali byť finančne motivované

Mobilné odberové miesta by podľa Sulíka mali byť finančne motivované, aby robili viac testov ako v súčasnosti. Aktuálne dostávajú zdroje za 250 testov denne. Návrh je, aby ich prevádzkovatelia dostali navyše zdroje za každý test, ktoré urobia nad počet 250.

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Premiér Matovič dlhodobo presadzuje celoplošné testovanie na Slovensku, ktoré považuje za cestu, ako sa dostať z pandémie. Hovoril o tom aj v stredu 13. januára pred zasadnutím vlády.

„Odborníci tvrdia, že plošné testovanie má zmysel v ohniskách nákazy, ale Slovensko je jedno veľké ohnisko. Nežime v ilúzii, že máme na výber. Nech všetci tí múdri ľudia vyrobia vakcíny a zaočkujeme celé Slovensko za tri dni,” vyhlásil premiér.

 

autor: Igor Stupňan, webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com