AKTUÁLNE! Karol III. sa oficiálne stal novým britským kráľom!

Kráľ Karol III. bol v sobotu oficiálne vyhlásený za britského monarchu počas slávnostného ceremoniálu, ktorý je opradený starobylou tradíciou a politickou symbolikou a ktorý bol po prvýkrát vysielaný naživo.

Charles sa stal kráľom automaticky, keď jeho matka, kráľovná Alžbeta II., vo štvrtok zomrela, ale nástupný ceremoniál je kľúčovým ústavným a ceremoniálnym krokom pri uvádzaní nového monarchu do krajiny.

V honosných štátnych apartmánoch v paláci svätého Jakuba sa na zasadnutí prístupovej rady zišli desiatky bývalých aj súčasných vysokopostavených politikov vrátane premiérky Liz Trussovej a piatich jej predchodcov.

Stretli sa bez Karola, čím oficiálne potvrdili jeho titul, kráľ Karol III. Kráľ sa k nim pripojil, aby predniesol osobné vyhlásenie, v ktorom prisľúbil, že bude nasledovať „inšpiratívny príklad“ svojej matky, keď sa ujme povinností monarchu.

„Viem, ako hlboko so mnou vy a celý národ, a myslím, že môžem povedať, že aj celý svet, súcitíte v tejto nenapraviteľnej strate, ktorú sme všetci utrpeli,“ povedal.

Obrad sa konal prvýkrát od roku 1952, keď na trón nastúpila kráľovná Alžbeta II.

Charlesa na obrade sprevádza jeho manželka Camilla, kráľovná konzulka, a najstarší syn princ William. William je teraz následníkom trónu a je známy pod titulom, ktorý Charles dlho nosil, princ z Walesu.

Po slávnostnom obrade úradník prečíta vyhlásenie z balkóna v paláci svätého Jakuba. Bude sa čítať aj v stredovekom londýnskom City a na ďalších miestach v Spojenom kráľovstve.

Dva dni po tom, čo 96-ročná kráľovná zomrela na zámku Balmoral v Škótsku po bezprecedentných 70 rokoch na tróne, ľudia stále prichádzali v tisícoch vzdať úctu pred Buckinghamský palác v Londýne. Táto scéna sa opakovala aj v ďalších kráľovských rezidenciách po celom Spojenom kráľovstve a na britských veľvyslanectvách po celom svete.

Panovník v piatok udával tón svojej vlády, keď v televíznom prejave prisľúbil, že bude pokračovať v kráľovninej „celoživotnej službe“ s vlastnou modernizačnou pečaťou.

Charles sa obracal k minulosti, pričom poukázal na neochvejnú „oddanosť a oddanosť svojej matky ako panovníčky“, ako aj k budúcnosti a snažil sa zaujať upokojujúcou nôtou stálosti a zároveň naznačiť, že jeho monarchia bude monarchiou 21. storočia.

Zamyslel sa nad tým, ako sa krajina počas kráľovninej vlády dramaticky zmenila na spoločnosť „mnohých kultúr a mnohých vierovyznaní“, a prisľúbil, že bude slúžiť ľuďom v Británii a ďalších 14 krajinách, kde je kráľom, „bez ohľadu na to, aký je váš pôvod alebo viera“.

V prvých hodinách svojho pôsobenia vo funkcii monarchu sa tiež snažil prekonať povesť odstupu a strávil čas podávaním rúk niektorým z tisícov ľudí, ktorí prišli zanechať kvety a vzdať hold kráľovnej pri bráne Buckinghamského paláca. Privítali ho výkrikmi „Výborne, Charlie!“ a „Boh ochraňuj kráľa!“. Jedna žena ho pobozkala na líce.

Británia drží smútok za kráľovnou, pričom niekoľko dní starostlivo pripravených obradov pripomína smrť jediného monarchu, ktorého väčšina ľudí poznala.

V najbližších dňoch bude kráľovnino telo prevezené z Balmoralu najprv do Edinburghu a potom do Londýna, kde bude ležať pred pohrebom vo Westminsterskom opátstve, ktorý sa očakáva okolo 19. septembra.

Charles sa vo svojom prejave vyjadril osobne, keď hovoril o svojom zármutku nad stratou „mojej drahej mamy“.

„Ďakujem ti za tvoju lásku a oddanosť našej rodine a rodine národov, ktorej si celé tie roky tak usilovne slúžila,“ povedal a zakončil citátom zo Shakespearovho „Hamleta“ – „Nech ti let anjelov spieva k tvojmu odpočinku.“

zdroj: apnews.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com