AKTUÁLNE: EMA varuje pred posilňovacími dávkami proti koronavírusu, môžu oslabiť imunitný systém!

Európska agentúra pre lieky (EMA) varovala pred podávaním posilňovacích dávok vakcíny proti koronavírusu. Ak sa opakujú v pravidelných štvormesačných intervaloch, môžu oslabiť imunitný systém a spôsobiť únavu ľudí. Agentúra odporučila, aby sa posilňovacia dávka podávala sezónne – a v zime, podobne ako pri chrípke.

„Posilňovacia dávka sa môže podať raz, možno dvakrát, ale určite by sme ju nemali podávať opakovane,“ povedal Marco Cavaleri, vedúci oddelenia stratégie očkovania v EMA.

„Musíme sa zamyslieť nad tým, ako sa dostať od pandémie k endémii,“ dodal.

Európska agentúra pre lieky vydala toto varovanie v čase, keď niekoľko európskych krajín zvažuje, že svojim občanom podá druhú posilňovaciu dávku vakcíny (celkovo štvrtú) na ochranu pred variantom omicron.

Prvou krajinou, ktorá začala s druhou posilňovacou dávkou, bol Izrael. Urobila tak v prípade osôb starších ako 60 rokov. Napríklad Spojené kráľovstvo už uviedlo, že jedna posilňovacia dávka poskytne osobe dostatočnú ochranu a nie je potrebné užívať ďalšiu.

EMA tiež poukázala na to, že lieky alebo intravenózne antivirotiká ako paxlovid a remdesivir sú účinné aj proti omikronu.

 

zdroj: bloomberg.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com