AKTUÁLNE! Do Česka sa vrátila choroba, akú nikto nemal takmer 30 rokov! Hygienici už zrejme poznajú aj zdroj nákazy!

Pacient z Vysočiny mal vzácnu formu záškrtu, ktorý sa v Českej republike naposledy vyskytol v roku 1995. Zdrojom nákazy bolo pravdepodobne domáce zviera, uviedol vo štvrtok Štátny zdravotný ústav.

„K infekcii došlo u imunosuprimovaného pacienta s iným chronickým ochorením. Je však na mieste upokojiť verejnosť, pretože ide o naozaj ojedinelý prípad,“ uviedla riaditeľka NÚSCH MUDr. Barbora Macková.

Podľa nej infekcia nesúvisí s cestou pacienta do zahraničia ani s kontaktom s cudzincom. „Predpokladaným zdrojom nákazy je domáce zviera, ktoré rodina chovala,“ dodala.

„Vzorku sme do nášho laboratória dostali 20. apríla 2022. Ide o unikátny nález tohto typu baktérie v Českej republike,“ hovorí Mgr. Jana Zavadilová.

Posledný prípad záškrtu v Českej republike bol zaznamenaný v roku 1995, posledné dve úmrtia na záškrt boli v Československu zaznamenané v roku 1969.

„Výskyt záškrtu sa v našej krajine výrazne znížil vďaka povinnému očkovaniu, ktoré sa začalo v roku 1946. Riziko nákazy sa všeobecne zvyšuje s vekom, s poklesom ochranných protilátok po očkovaní a súvisí najmä s kontaktom s neočkovanými osobami alebo cestovaním do zahraničia,“ vysvetľuje doktorka Kateřina Fabiánová.

Po tom, čo SZU potvrdila nález záškrtu, regionálna hygienická stanica na Vysočine začala epidemiologické vyšetrovanie. „Keďže ide o staršieho pacienta, okruh (kontaktov) je veľmi uzavretý, zatiaľ sa vyšetruje do desať ľudí a predpokladáme, že okruh nebude širší,“ povedala ČTK hovorkyňa Krajskej hygienickej stanice Vysočina Jana Böhmová.

Podľa nej sa u ľudí, ktorí boli v kontakte s chorou ženou, doteraz neprejavili žiadne príznaky ochorenia. Inkubačná doba ochorenia je dva až päť dní. „Predpokladáme, že choroba by u nich už prepukla, samozrejme, sú pod dohľadom svojich všeobecných lekárov,“ dodala Böhmová.

Záškrt môže mať rôzne klinické formy a ak sa zachytí včas, je zvyčajne dobre liečiteľný antibiotikami. Najčastejšie sa začína horúčkou, slabosťou a bolesťou hrdla, ale časom sa na sliznici objavia bieložlté infikované miesta, ktoré sa nedajú odstrániť bez poškodenia tkaniva a môžu sa šíriť.

Laryngeálna forma záškrtu bola kedysi obávaným ochorením dojčiat a malých detí. Začalo sa to sipotom a šteklivým kašľom a pokračovalo šírením pablán do dolných dýchacích ciest. Spolu s veľkými opuchmi sa pacient dusil.

Ak sa pacient nelieči včas, toxín sa dostane do krvi a poškodí bunky srdca a obličiek, ako aj niektoré nervové vlákna. Nosová forma infekcie je miernejšia a prejavuje sa krvavým alebo hnisavým sekrétom a papulami na nosovej sliznici.

 

zdroj: novinky.cz

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com