AKTUÁLNE! Ďalšia facka Ukrajincom od Putina: Vytvoril evakuačné koridory, tie však vedú do RUSKA!

Ruská armáda v pondelok o 08:00 SEČ zastaví paľbu a otvorí humanitárne koridory zo štyroch miest, a to Kyjeva, Charkova, Sumov a Mariupola, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na armádne velenie. Evakuáciu budú riadiť ruské ozbrojené sily. Mapy ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti ukazujú, že niektoré koridory vedú len do Ruska a Bieloruska, uviedla agentúra Reuters. Aktuálne informácie o situácii zatiaľ nie sú k dispozícii.

„Vzhľadom na katastrofálnu humanitárnu situáciu a jej prudké vyostrenie v mestách Kyjev, Charkov, Sumy a Mariupol, ako aj na osobnú žiadosť francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona adresovanú prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Vladimirovičovi Putinovi, ruské ozbrojené sily 7. marca od 10.00 h zastavia paľbu a otvoria humanitárne koridory na humanitárne účely,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa máp, ktoré zverejnila agentúra RIA Novosti, humanitárny koridor z Kyjeva povedie do Bieloruska a civilisti z Charkova budú môcť prejsť len do Ruska. Koridory z Mariupolu a Sumov budú viesť do Ruska a ďalších ukrajinských miest. Koridor z Kyjeva povedie do bieloruského mesta Gomeľ, odkiaľ bude nasledovať letecká doprava do Ruskej federácie.

Ozbrojené sily Ruskej federácie budú riadiť evakuáciu v humanitárnych koridoroch, a to aj s pomocou bezpilotných lietadiel; pokusy ukrajinskej strany narušiť evakuáciu sú nezmyselné, uviedlo velenie ruských ozbrojených síl.

„Upozorňujeme, že všetky pokusy ukrajinskej strany opäť oklamať Rusko a celý civilizovaný svet a narušiť humanitárnu operáciu, údajne z viny Ruskej federácie, sú tentoraz zbytočné a nezmyselné,“ uviedlo velenie.

Prímerie a otvorenie humanitárnych koridorov oznámila ruská strana OSN, OBSE a Medzinárodnému výboru Červeného kríža. „Tieto informácie boli oznámené príslušným štruktúram OSN, OBSE, MVČK a iným medzinárodným organizáciám prostredníctvom všetkých dostupných informačných zdrojov vrátane médií,“ uviedlo velenie.

Vo vyhlásení sa zdôrazňuje, že od oficiálnych kyjevských orgánov a vedenia uvedených miest sa očakávajú konkrétne kroky. „Od ukrajinskej strany požadujeme dôsledné splnenie všetkých podmienok na vytvorenie humanitárnych koridorov v uvedených smeroch a zabezpečenie organizovaného odchodu civilného obyvateľstva a zahraničných občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Prímerie vyhlásila ruská armáda pri východoukrajinských mestách Mariupol a Volnovacha už v sobotu, ale nebolo dodržané. Miestne úrady uviedli, že ho ruské sily nepozorovali. Evakuácia obyvateľstva sa musela odložiť.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: news.sky.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com