AKTUÁLNE: Česko zatvára svoje hranice. Slovensko zaradí medzi vysoko rizikové krajiny

 Česká republika ešte viac sprísni hraničný režim aj pre občanov Slovenska. Okrem zelenej, oranžovej a červenej zavedie od piatka 5. februára aj štvrtú kategóriu veľmi vysoko rizikových krajín, kam aktuálne zaraďuje aj Slovensko. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

Ako ďalej priblížil, každý cestujúci do Česka, ktorý počas uplynulých 14 dní strávil viac ako 12 hodín na Slovensku, bude povinný pred vstupom na územie ČR vyplniť elektronický formulár na stránke https://plf.uzis.cz/. Cestujúci sú zároveň povinní sa maximálne 48 hodín pred vstupom do ČR nechať otestovať v akreditovanom laboratóriu a disponovať písomným potvrdením o jeho negatívnom výsledku. Zároveň musia po vstupe do krajiny absolvovať domácu karanténu až do predloženia druhého negatívneho výsledku PCR testu. Druhý test je možné absolvovať najskôr po piatich dňoch od príchodu do Česka, jeho výsledok je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici (študenti aj škole a zamestnanci zamestnávateľovi).

Klus zároveň upozornil, že okrem toho platí po dobu desiatich dní od príchodu do ČR povinnosť všade okrem domova nosiť respirátor aspoň triedy FFP2, a to aj po negatívnom výsledku druhého PCR testu. „Z týchto povinností aj naďalej platia viaceré výnimky, napríklad pre pracovníkov medzinárodnej dopravy, tranzit cez ČR do 12 hodín, odôvodnené cesty do ČR do 12 hodín, deti do piatich rokov, ako aj pre takzvaných pendlerov, žiakov a študentov prekračujúcich hranicu aspoň jedenkrát týždenne,“ spresnil štátny tajomník.

Klus zároveň informuje, že Spolková vláda Rakúska rozhodla o uvoľnení „domácich“ opatrení a lockdownu. Od pondelka 8. februára sa v krajine otvoria školy, obchody, múzeá či galérie. Súčasne však pripravuje aj ďalšiu zmenu režimu na hraniciach a podmienok vstupu do krajiny. „Podľa informácií, ktoré zistili a overili naši kolegovia na Zastupiteľskom úrade SR vo Viedni, sa aj naďalej pripravuje už avizované zavedenie prísnejšej povinnosti testovania aj pre pendlerov,“ uviedol Klus s tým, že pravdepodobne sa bude preukázanie novým negatívnym testom vyžadovať jedenkrát týždenne.

Dodal, že zatiaľ nepadol konkrétny termín, od ktorého by sa malo nové opatrenie voči pendlerom uplatňovať. Rezort diplomacie predpokladá, že by to mohlo byť od pondelka 8. februára. Nová smernica sa ešte len pripravuje a mala by byť prijatá v najbližších dňoch. MZVEZ SR bude o zmenách včas informovať, uzavrel Klus.

zdroj: SITA

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com