AKTUÁLNE! Biden: Putin by mal ísť pred súd za vojnové zločiny!

Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca a vyzval na ďalšie protiruské sankcie. V pondelok o tom informovala agentúra AP.

Biden reagoval na správy ukrajinských úradov, že ruskí vojaci zabili stovky civilistov v meste Bucha neďaleko Kyjeva.

Rusko popiera, že by jeho vojaci v súčasnej vojne na Ukrajine zabíjali civilistov. Biden tiež vyzval, aby bol Putin postavený pred súd za vojnové zločiny.

„Videli ste, čo sa stalo v Buči. Musíme Ukrajine naďalej poskytovať zbrane, aby mohla pokračovať v boji. Musíme zhromaždiť všetky podrobnosti, aby sme mohli viesť skutočný súdny proces o vojnových zločinoch,“ povedal Biden novinárom.

Podľa agentúry AP dodal, že Putin je vojnový zločinec. Biden takto nazval ruského prezidenta už v marci. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to následne označil za neprijateľnú a neodpustiteľnú rétoriku.

Biden dnes reagoval na správy z mesta Buche o stovkách mŕtvych civilistov. Mesto na predmestí Kyjeva, ktoré po niekoľkých týždňoch ruskej okupácie opäť dobyla ukrajinská armáda, v pondelok navštívil ukrajinský obyvateľ Volodymyr Zelenskyj.

Na mieste v sprievode ukrajinských vojakov a zahraničných novinárov opäť obvinil Putina z vojnových zločinov.

„Ide o vojnové zločiny a svet ich uzná za genocídu,“ povedal Zelensky. Biden sa však vyhol termínu genocída, uviedla agentúra AP.

Biden počas vojny na Ukrajine, ktorá sa začala ruskou inváziou 24. februára, nazval Putina „krvilačným diktátorom“, „hrdlorezom“ alebo „mäsiarom“.

Koncom marca počas návštevy Varšavy tiež povedal: „Preboha, tento človek nemôže zostať pri moci.“

Neskôr Biely dom vysvetlil, že Biden nevolal po zmene režimu v Rusku a Putinovom odchode, ale po tom, aby Putin stratil moc nad ukrajinským územím a širším regiónom.

zdroj: reuters.com

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com