AKTUÁLNE: Bezpečnostné úrady zadržali alkohol vyrobený v okolí Černobyľu

Ukrajinské úrady zadržali prvé fľaše „remeselného liehu“ vyrobeného z jabĺk vypestovaných v blízkosti odstavenej atómovej elektrárne Černobyľ. Informovala o tom v piatok stanica BBC.

Spoločnosť Chernobyl Spirit Company uviedla, že 1500 fliaš alkoholického nápoja Atomik bolo zhabaných 19. marca a následne odvezených na kyjevskú prokuratúru. Polícia zásielku objavila v pálenici nachádzajúcej sa v Karpatoch.

Nápoj je prvým černobyľským spotrebným produktom od jadrovej katastrofy v roku 1986, tvrdia jeho výrobcovia. Tí teraz čakajú na výsledok vyšetrovania ukrajinskej bezpečnostnej služby, ale nevedia, prečo došlo k zadržaniu tejto zásielky, ktorá smerovala do Británie.

Na čele spoločnosti, ktorá vyrába Atomik, stoja vedci pôsobiaci v uzavretej zóne černobyľskej atómovej elektrárne s rozlohou 4000 štvorcových kilometrov – na území, ktoré bolo po katastrofálnej havárii opustené.

Ich štúdie zahŕňajú pestovanie experimentálnych plodín s cieľom zistiť, či by sa obilie a ďalšie plodiny vypestované v tejto zóne mohli použiť na výrobu potravín bezpečných pre konzumáciu.

Jablká pre inkriminovaný destilát rastú v bývalom rajóne Narodyči – v oblasti, ktorá leží v bezprostrednej blízkosti danej zóny, kde je poľnohospodárska činnosť stále prísne zakázaná.

Spoločnosť plánuje použiť časť svojich ziskov na pomoc komunitám na Ukrajine – vrátane rajónu Narodyči -, ktoré sú stále postihnuté ekonomickými dôsledkami jadrovej katastrofy. Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v apríli 1986 stalo dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách ľudstva.

Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Vzdušné prúdy kontaminované výbuchom preleteli niekoľkokrát aj nad územím bývalého Československa.

Vyšetrovanie katastrofy v Černobyli oficiálne uzavreli s tým, že pracovníci elektrárne nedodržali potrebné bezpečnostné predpisy, pričom riaditeľ elektrárne a hlavný inžinier boli odsúdení na desať rokov odňatia slobody.

 

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com