AKTUÁLNE: Balkánske štáty sú zúfalé: Vakcínu stále nedostali, prirovnávajú to k potopeniu Titanicu

Srbsko je zatiaľ jedinou krajinou západného Balkánu, ktorá dostala vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech a ruskú očkovaciu látku Sputnik V.

V období, keď už všetky členské štáty Európskej únie začali s očkovaním proti koronavírusu, niekoľko krajín v juhovýchodnej časti „starého kontinentu“ sa ocitlo na periférii záujmu.

Väčšina štátov v spomenutom regióne stále čaká na dodanie prvých očkovacích látok a už teraz je zrejmé, že Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko, v ktorých žije dovedna asi 20 miliónov ľudí, budú vo vakcinačných kampaniach zaostávať za „európskou dvadsaťsedmičkou“ a Spojeným kráľovstvom.

Severomacedónsky epidemiológ Dragan Danilovski porovnal súčasnú situáciu s vakcínami na západnom Balkáne s nerovnosťou, aká sa vyskytla počas potopenia Titanicu v roku 1912. „Bohatí sa zmocnili všetkých dostupných záchranných člnov a tí menej šťastní zostali pozadu,“ uviedol Danilovski pre TV 24.

Srbsko je zatiaľ jedinou krajinou západného Balkánu, ktorá dostala vakcínu od konzorcia Pfizer a BioNTech a ruskú očkovaciu látku Sputnik V. Belehrad však nemá dostatok dávok na začatie masového očkovania, pretože zatiaľ prišlo iba 25-tisíc dávok vakcíny Pfizer-BioNTech a 2400 ruských vakcín. Srbský očkovací program sa začal 24. decembra, tri dni začiatkom v EÚ.

Mnoho balkánskych krajín stále vkladá svoje nádeje do iniciatívy pre globálny prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX), ktorú podporuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nedávno vyhlásila, že EÚ bude mať v roku 2021 pre svojich obyvateľov viac vakcín, ako bude potrebné, a podelí sa o ne s krajinami západného Balkánu a africkými štátmi.

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com