AKTUALIZÁCIA: Pendleri sa od dnes musia preukázať negatívnym testom na COVID-19, do platnosti vstúpilo nové opatrenie!

Nariadenie sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov či osôb starajúcich sa o svojich blízkych.

Osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní. Nariadenie, ktoré platí od dnes, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov, osôb starajúcich sa o svojich blízkych. Tiež osôb, ktoré obhospodarujú pôdu do 10 kilometrov od hraníc, umelcov a ďalších pracovníkov v kultúre, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

Ako ďalej priblížila, výsledok antigénového testu musí byť vydaný na mobilnom odberovom mieste alebo na odberovom mieste zariadenia sociálnych služieb (pre ich pracovníkov), pričom odberové miesta musia byť na území SR. Výsledok antigénového testu musí byť zaznamenaný na certifikáte ministerstva zdravotníctva alebo v tlačive uvedenom v prílohe vyhlášky ÚVZ SR.

Výnimky z domácej izolácie či testov sa budú týkať nielen vodičov nákladnej a autobusovej dopravy, ale aj členov posádky. „Vo vyhláške sa upravuje tlačivo pre cezhraničných pracovníkov, aby z neho bolo zrejmé, že neplatí len pre zamestnancov, ale aj pre iné formy práce ako napríklad živnosť,“ spresnila Račková.

Ministerstvo vnútra SR zároveň informovalo, že pendlerov a ďalšie osoby nebude od dnešného dňa na hraničných prechodoch námatkovo kontrolovať. „Na základe záverov z rokovania Pandemickej komisie v piatok 4. decembra večer, po ktorom bola avizovaná aktualizácia ostatnej vyhlášky hlavného hygienika o opatreniach pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR, polícia nebude od pondelka 7. decembra do odvolania vykonávať u pendlerov ani ostatných osôb s výnimkou kontroly testov na COVID-19,“ uviedol rezort vnútra.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com