Ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce v lockdowne. Stačí dodržiavať päť základných pravidiel

Počet nových prípadov pozitívnych na COVID-19 na Slovensku za stredu prekročil hranicu 3-tisíc a počet úmrtí na pľúcnu formu tohto ochorenia sa zvýšil o ďalších 20. Celkovo tak evidujeme už 1 104 úmrtí.

Aj to je dôvod, prečo v nadchádzajúcom sviatočnom období, ktoré predstavuje zvýšené riziko prenosu nového koronavírusu, viaceré inštitúcie, politici či odborníci vyzývajú ľudí k zodpovednému správaniu.

Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti v snahe zmierniť ohrozenie obyvateľstva zverejnilo jednoduchý návod, ako predísť najhoršiemu a zároveň prežiť sviatky v relatívnom pokoji.

Myslime na zdravotníkov

Aj samotný rezort zdravotníctva uznáva, že tieto Vianoce budú mimoriadne a zároveň zdôrazňuje, že naše správanie aj nad rámec prijatých opatrení bude veľmi dôležité.

„Kým my budeme sedieť za vianočným stolom s našimi najbližšími, zdravotníci budú v plných nemocniciach zachraňovať rastúci počet ľudí infikovaných a hospitalizovaných na COVID-19,“ apeluje ministerstvo.

Cieľom všetkých je nenechať si vziať radosť a pokoj, ktorý sa nám s vianočnými sviatkami spája, ale zároveň urobiť maximum pre to, aby sme neohrozili našich najbližších.

Docielime to týmito jednoduchými pravidlami:

1. Vybavte si vianočné nákupy v predstihu

Ministerstvo zdravotníctva radí ľuďom, aby nakúpili darčeky už teraz, nenechávali si to na poslednú chvíľu a vyhli sa tak zároveň tlačeniciam v obchodoch. Ak sa dá, skúste čo najviac darčekov objednať online.

2. Minimalizujte kontakty pred sviatkami

Ďalším krokom je obmedzenie kontaktov, a tým sa myslí dodržanie prísnejšej dobrovoľnej karantény. Ideálna dĺžka je približne týždeň, a to najmä pred cestovaním za rodinou. Ak je to možné, minimalizujte aj pracovné kontakty.

3. Využite antigénové testy zdarma

Ak už teraz viete, že na Vianoce budete pri štedrovečernom stole viac ako šiesti a so všetkými nezdieľate jednu domácnosť, nechajte sa otestovať. Karanténa v kombinácii s testovaním zvyšuje pravedopodobnosť, že ochránite seba aj príbuzných.

Nezabúdajte však, že presnosť antigénových testov je obmedzená, preto ak si to môžete dovoliť, objednajte sa na presnejší PCR test. Uvoľníte tak tiež kapacitu miest, kde sa testuje antigénovými testami.

4. Stretnite sa len v úzkom rodinnom kruhu

Aby ste ochránili najmä rizikové skupiny obyvateľstva, akými sú aj starí rodičia, zvoľte radšej menšie stretnutia s priateľmi či úzky kruh rodiny pri vianočnom stromčeku.

5. Vyhnite sa veľkým silvestrovským oslavám v interiéri

Rizikovým obdobím sú nielen dni okolo Vianoc, ale aj štefanské zábavy či oslavy Nového roka. Prehodnoťte účasť na silvestrovských chatách a strávte radšej začiatok roka 2021 s rodinou.

 

zdroj: webnoviny.sk, Foto: ilustračné, Getty images

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com