Ak vám nie je lahostajná naša planéta, týmto jej pomôžete. 11 tipov, ako chrániť našu Zem.

Nemusíte sa hneď stať dobrovoľníkom a využívať všetok svoj voľný čas tým, že budete na konci sveta zachraňovať planétu. Je dôležité, aby ste začali v prvom rade vo svojom dome. Ľudia v okolí si to všimnú a začnú nasledovať váš príklad. Prinášame vám zopár praktických tipov, ktorými urobíte krôčik k tomu, aby ste pomohli planéte.

Prestaňte piť balenú vodu:
Všetci vieme, že musíme zostať hydratovaní počas dňa, ale namiesto toho, aby sme si kupovali stále znovu balenú fľašu s vodou, je na čase, aby sme urobili rázny krok a kúpili si poriadnu fľašu, ktorú budeme stále používať. Predstavte si, ako veľmi tým pomôžete planéte.

Neperte svoju bielizeň často:
Samozrejme nemyslíme to tak, aby ste nosili špinavé oblečenie, no prať by ste mali iba vtedy, keď máte veľa vecí na pranie, znížite tak spotrebu energie aj vody.

Používajte umývačku riadu:
Je fajn, že si zakaždým umyjete svoj tanier, no radšej by ste si mali zadovážiť umývačku riadu. Je to oveľa ekologickejšia cesta, ako chrániť planétu. V súčasnosti existujú energeticky úsporné modely.

Navštívte miestny second-hand:
Jednoduchý spôsob, ako pomôcť životnému prostrediu, je vyhnúť sa nákupu nového oblečenia. Vieme, že to nie je ľahké, no skúste navštíviť second-handy, kde môžete nájsť skutočne úžasné veci, ktoré nestoja skoro nič.

Nepoužívajte jednorazové papierové utierky:
Premeňte svoje staré tričká a uteráky na utierky. Šetrite peniaze a stromy a znižujte množstvo papierového odpadu. V Tichom oceáne je veľa odpadu, a tak sa pokúsme vyrábať menej odpadkov.

Čítajte e-knihy:
Takmer všetky knihy, časopisy a iné tlačové médiá majú digitálne verzie. Mnohé z nich nájdete online zadarmo alebo za nízku cenu. Týmto spôsobom ušetríte stromy spolu s palivom a energiou plynúcou z vytvárania a recyklácie papierových položiek.

Podporujte miestnych poľnohospodárov.:
Obrovské množstvo energie sa používa na prepravu čerstvého ovocia a zeleniny z jednej krajiny do druhej, takže možno je načase navštíviť vašu miestnu farmu! Väčšina produktov tam bude nielen lacnejšia, ale aj čerstvejšia! A vždy je dobré podporovať menšie podniky.

Vypnite technológie:
Váš počítač, televízor a iné zariadenia využívajú energiu aj v režime spánku. Tak elektroniku odpojte a vypnite ju. Nezabudnite napríklad vypnúť počítač, keď ho nepoužívate.

Jazdite na bicykli:
Výfukové plyny znečisťujú ovzdušie, ovplyvňujú vodu a pôdu, poškodzujú ľudské zdravie a dokonca spôsobujú globálne otepľovanie! Pokúste sa využiť verejnú dopravu alebo bicykle. Ďalšou nepopierateľnou výhodou zníženia jazdy na aute je to, že pomáhate zlepšiť kvalitu vzduchu na planéte.

Recyklácia je zábava:
Počuli ste, že odpad jedného človeka je poklad pre iného človeka? Nastal čas, aby ste z vašich odpadkov vytvorili poklad. Pozrite sa na svoje staré veci – možno je čas dať im druhú šancu.

Vytvorte si vlastnú záhradu:
Vytvorte si záhradu, aj keď to bude len na okennom parapete. V kvetináčoch sa môžu pestovať rastliny ako reďkovky, špenát, paradajky, bazalka a cesnak. Viac rastlín znamená viac kyslíka a viac peňazí v peňaženke.

Bonus:
Na konci dňa, aj keď nejde o peniaze, sme MY zodpovední za našu planétu a za budúcnosť našich detí.

Boli by ste ochotní urobiť tieto menšie úpravy, aby ste urobili svet krajším a čistejším miestom? Zdieľajte svoje myšlienky s nami v komentároch!

ZDROJ: brightside.me

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com