Ak u vás dochádza počas spánku k zvýšenej produkcii slín, dávajte si pozor. Môže to byť…

Často sa ráno zobúdzate a zistíte, že váš vankúš je celý mokrý od slín? Ak sa to občas stane, je to normálne, ale ak sa to opakuje každú noc, môže to signalizovať niečo zlé. Teraz vám povieme, prečo je nadmerné slinenie zlé a prečo stojí za to venovať mu pozornosť.

Nadmerné slinenie:
Častou príčinou zvýšeného slinenia môže byť ochorenie. Naše telo nám dáva signál, že niečo nie je v poriadku a mali by sme to určite brať na vedomie.

Nádcha:
Začneme s niečím jednoduchým a normálnym. Veľmi často nám sliny tečú práve kvôli bežnej nádche. V noci mávame upchatý nos, dýchanie sa stáva ťažké a človek preto automaticky otvorí ústa. Tu začína nadmerné vylučovanie slín. Tento problém sa však vyrieši sám od seba, keď nám nádcha prejde.

Infekcia v ústnej dutine:
Nadmerné vylučovanie slín sa spája aj s ochorením ústnej dutiny – zápalom slizníc či ďasien, alebo pri kazoch či paradentóze.  Baktérie produkujú a následne uvoľňujú zvýšené množstvo slín. Vždy si pamätajte, že sa musíte starať aj o svoje zuby.

Choroby gastrointestinálneho traktu:
Zápal, zvýšená kyslosť, nadúvanie – to všetko vedie k nadmernej produkcii slín v noci. S takýmito chorobami slinenie funguje ako ochranné opatrenie: sliny zriedia žalúdočnú šťavu a znižujú kyslosť. Tieto príznaky by však nemali byť odignorované.

Pásomnica:
Áno, to je pravda, nie je to mýtus. Samozrejme, sliny nie sú 100% zárukou prítomnosti červov, ale môžu byť. Červy spôsobujú zmenu kyslosti, čo, ako sme už povedali, vedie k väčšej produkcii slín. Mali by ste zájsť za lekárom, pokiaľ máte podozrenie.

Choroby nervového systému:
Symptóm sa môže prejaviť pri porušení cerebrálnej cirkulácie, pri Parkinsonovej chorobe alebo pri neuralgii trojklanného nervu. Rovnaký jav je charakteristický pre syringobulbiu, poliomyelitídu, vaskulárne patológie a dokonca aj onkológiu.

Choroby endokrinného systému:
Veľké slinenie môže byť druhom reakcie neuroendokrinného systému na určitý druh podnetov. Môže sa vyskytnúť v dôsledku stresu alebo endokrinných ochorení orgánov (štítna žľaza, hypofýza, hypotalamus). Niekedy sa to prejavuje u diabetikov.

Veľmi často vzniká nadbytočné slinenie kvôli zlým návykom. Ľudia, ktorí užívajú drogy alebo fajčiari, veľmi často trpia týmto nepríjemným príznakom. Existuje len jeden recept – zbaviť sa zlých návykov.

Čo robiť, aby ste sa zbavili nočného slinenia? Najprv odporúčame porozumieť príčine jeho výskytu. Ak nie sú žiadne viditeľné dôvody, potom je to dosť vážny dôvod prečo by ste mali navštíviť lekára.

Ak chcete zabrániť slineniu v noci, môžete sa pokúsiť o zmenu pozície počas spánku. Skúste začať spávať na chrbte. V prípade, že to nepomôže, môžete sa pokúsiť položiť si vankúš vyššie. Potom hlava vyššie a ústa sa neotvoria.

Je dôležité zabezpečiť, aby nos nebol upchatý. Veľmi užitočná je teplá sprcha pred spaním, pretože para vám pomôže lepšie dýchať pri upchatom nose.

Bol tento článok pre vás užitočný? Nezabudnite ho zdieľať s priateľmi.

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com