9 zásad šťastného vzťahu. Poznáte ich? Posledný bod je najdoležitejší pre dlhotrvajúci vzťah…

Guy Winch pracuje už vyše 20 rokov ako rodinný psychológ. Tvrdí, že odhalil zásadné faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu vzťahu. O vzťah sa treba totižto starať, pretože inak nevydrží. Winch hovorí, že ak chcete mať zdravý a dlhotrvajúci vzťah, mali by ste sa naučiť týchto 9 zručností. Mali by ste ich zaviesť do vášho vzťahu, ale aj do každodenného života.

Pochopenie
Vo vzťahu je nesmierne dôležité zaujímať sa o pocity druhého človeka a naučiť sa ich chápať. Pochopenie je dôležité ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii alebo pri hádke. Je dôležité vedieť sa upokojiť a dať vašej polovičke jasne najavo, že jeho pocitom rozumiete. Každý totiž prežíva to, čo práve cíti a podľa toho sa aj správa. Pochopenie prinesie úľavu od negatívnych emócií a problémy sa budú riešiť oveľa ľahšie.

Vďačnosť
Každý človek rád cíti, že si jeho polovička váži to, čo robí. Nevynechávajte preto zázračné slovíčko vďaky zo svojho slovníka. Môže to príjemne a ľahko zlepšiť váš vzťah.

Partnerstvo
Keď spolu dvaja ľudia dlhšie žijú, môže sa stať, že si prestanú jeden druhého všímať a navzájom sa rešpektovať. Neberú ohľad na názory a potreby druhého. Ak sa chcete vyhnúť spoločným hádkam, musíte fungovať ako partneri, a nie ako kamarátski spolubývajúci. Skúste sa vždy pýtať na názor svojho partnera. A spolu sa dohodnite na riešení, ktoré bude vyhovovať obom.

Slušnosť
Nepodceňujte silu slušnosti a drobných prejavov pozornosti. Obyčajným objatím, darovaním čokolády alebo kvetov môžete potešiť svojho partnera tak, že na to nezabudne. Hlavne, ak podobné prejavy z vášho života vymizli. Týmto spôsobom môžete predísť mnohým hádkam alebo výmenám názorov.

Klebety
Nehovorte o partnerovi zlé veci poza jeho chrbát. Môžete mu tým ublížiť a navyše každý, komu poviete túto informáciu, si ju bude pamätať aj potom, ako problém vyriešite. Skúste riešiť problémy s chladnou hlavou namiesto toho, aby ste ich rozoberali s inými ľuďmi. Počkajte trochu kým vychladnete, a potom sa radšej porozprávajte s partnerom.

Súcit
Súcit sa všeobecne vyjadruje ako schopnosť prežívať s partnerom jeho šťastie, ale aj trápenie. Človek sa každým dňom mení, a preto aj keď s niekým žijeme niekoľko rokov, nikdy ho nemôžeme poznať úplne dokonalo. Keď sa stane niečo nepríjemné, namiesto poúčania si skúste predstaviť seba v danej situácii. Takto sa oveľa lepšie vžijete do pocitov druhej osoby.

Šťastie
Za vaše šťastie ste zodpovední len vy sami. Nie váš partner. Ak ste neboli šťastní pred vašim vzťahom, druhá osoba túto situáciu vyrieši len nachvíľku. Potom sa vaše problémy alebo pocit nešťastia vrátia. Musíte sa naučiť vytvárať si radosť a šťastie v sebe. Len tak môžete byť skutočne šťastní s niekým iným.

Samozrejmosť
Neberte svojho partnera ako samozrejmosť. Naučte sa robiť kompromisy, pomáhať si a riešiť spolu problémy. Ak vám partner robí každé ráno kávu alebo prinesie kvety, neberte to ako samozrejmosť. Pretože ak neviete oceniť takéto maličkosti a neuvidí na vás, že vás tešia, čoskoro ich môže prestať robiť.

Nedomýšľajte si
Ak sa partnera spýtate, ako vyzeráte v nových šatách a odpovie vám, že dobre, potom to tak asi naozaj myslí. Nemá predsa dôvod vám klamať v niečom, pre neho tak nepodstatnom. Nesnažte sa hľadať niečo viac medzi riadkami a nedomýšľajte si zbytočne. Môžete tým zbytočne vyvolať hádku.

Podľa Wincha je najhoršie, čo môžete urobiť, utápať sa v sebaľútosti. Napríklad keď s vami partner jedenkrát odmietne ísť na večeru alebo do kina, a vy potom ešte mesiac rozmýšľate nad tým, prečo odmietol. Či mal lepší program, alebo nechcel byť s vami a podobne. Čím viac budete myslieť na negatívne pocity a mať negatívne myšlienky, tým viac a častejšie sa budú objavovať. Preto sa skúste radšej zamerať na pozitívne veci, bude vám oveľa lepšie.

 

ZDROJ:brightside.me

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com