9 prírodných receptov na zápchu s okamžitým nástupom účinku.

Spread the love

Zápcha je zdravotný problém, ktorý každého z nás raz od času potrápi. Príčiny môžu byť rôzne – od ochorenia ako syndróm dráždivého čreva až po Parkinsonovu chorobu. No častejšie, než následok nejakého ochorenia je zápcha spôsobená nesprávnym stravovaním…

Napríklad, nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov alebo nedostatočný príjem tekutín môžu spôsobiť upchatie potravy v črevách. Rovnako vinníkom býva aj sedavý spôsob života.

Hoci v takýchto prípadoch sú ľudia náchylní siahnuť hneď po laxatív, ako uvádza portál Mayo Clinic, ich časté užívanie môže prispieť k zhoršenej funkčnosti vašich čriev.

No a z krátkodobého hľadiska laxatíva zasa obmedzujú vstrebávanie živín z potravy či absorpciu užívaných liekov.

Príznaky zápchy

Zápcha patrí v súčasnosti medzi najčastejšie sa vyskytujúce zažívacie problémy. Prejavuje sa napríklad nepríjemným pocitom tlaku a preplnenia, bolesťami hlavy, bolesťami brucha, nečistou kožou, nepohodou, či hemoroidmi. Podľa štatistických vyhodnotení až 40 % žien a 20 % mužov z času na čas trpí týmito ťažkosťami.

 

Preto vám namiesto laxatív chceme odporučiť niektorý z nasledujúcich 9 prírodných receptov:

1. Teplá voda

Začatie deň s čistou vlažnou vodou, dokáže naštartovať váš tráviaci systém. Alternatívou môže byť aj káva alebo čaj, ale čistá voda je z hľadiska hydratácie lepšia.

Po požití nápojov s kofeínom je však potrebné vypiť ďalšie extra 2 až 4 poháre čistej vody, aby ste vykompenzovali ich močopudné účinky.

2. Slivky a celozrnné cereálie

Na uvoľnenie zápchy odborníci odporúčajú dať si na raňajky niečo bohaté na vlákninu. Vhodné sú napríklad ovsené vločky spolu so sušenými alebo čerstvými slivkami.

3. Olivový olej

Olivový olej funguje vo vašom tele ako motorový olej v aute. Zabezpečí, aby sa veci hýbali. Ak sa chcete rýchlo zbaviť zápchy, vypite ráno nalačno 1 polievkovú lyžicu olivového oleja. Ak je jeho chuť na vás príliš silná, zmiešajte ho s 1 až 2 čajovými lyžičkami citrónovej šťavy.

4. Melasa

Melasa je hustá tmavá tekutina, ktorá vzniká pri spracovaní cukrovej trstiny. Na uvoľnenie zápchy vypite 1 polievkovú lyžicu Molasu zriedenou v pohári vody. Funguje to preto, že  má vysoký obsah horčíka – minerálu, o ktorom je známe, že pomáha pri zápche.

5. Citrónová šťava

Určite ste už počuli, ako vôňa dokáže niekedy naštartovať mozog a pamäť? Ak nie, tak o tom píšeme v tomto článku.

Vôňa citrónu zase funguje ako stimulant pre váš tráviaci systém. Vypite zmes šťavy z 1 citróna a 2 dl vlažnej vody.

6. Ľanové semienka

O ľanových semienkach ako o novodobej super potravine ste už tiež určite počuli. Pre tráviaci trakt dokáže robiť priam divy.

Zmiešajte 1 až 2 polievkové lyžice mletých ľanových semienok s vašimi rannými cereáliami alebo ich jednoducho pridajte do pohára vody a vypite.

7. Špenát a pomaranč

Rozmixujte v mixéri pár listov špenátu s vlažnou vodou a čerstvým pomarančovým džúsom a vypite to. Pomôže vám to nielen odstrániť zápchu, ale navyše to aj vyčistí vaše črevá.

8. Soda bikarbóna

Sóda bikarbóna je v ľudovej medicíne priam všeliekom. Rovnako ako u mnohých iných ochoreniach, výborne zaberá aj pri zápche.

Zmiešajte 1 čajovú lyžičku sódy v 1 dl teplej vody a vypite to. Nepotrvá dlho a bude po zápche.

9. Pohyb

Keď sedíte vy, všetko vo vás sedí tiež. Odborníci uvádzajú, že najjednoduchším spôsobom, ako predchádzať zápche, je pohyb a cvičenie.

Dokonca aj ľahké cvičenie, akým je prechádzka, dokáže pomerne rýchlo priniesť ohromnú zmenu v priechode potravy vašimi črevami.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like