Každý z nás mal aspoň raz chrípku. Počet chorých sa zvyšuje a niektorí ľudia dostanú chrípku niekoľkokrát do roka. O chrípke sa toho popísalo veľa. Ľudia sa riadia rôznymi mýtmi, ale my máme o tejto nákazlivej chorobe niekoľko faktov.
1. Chrípke sa nedá vyhnúť
Táto choroba sa stala civilizačnou chorobou, pred ktorou nikto nemôže uniknúť. V Spojených štátoch sa každoročne nakazí 5 až 20 % populácie!
2. Pacient šíri ochorenie, aj keď sa u neho ešte neobjavili žiadne príznaky
Lekári spolupracujúci s Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb tvrdia, že sa môžete nakaziť, aj keď sa u vás zatiaľ neprejavili žiadne príznaky. Horúčka, upchatý nos, bolesť hrdla alebo bolesť svalov sa môžu objaviť až po niekoľkých dňoch…
3. Chrípka môže priniesť rôzne komplikácie
Chrípka je vážne ochorenie a rozhodne ju nepodceňujte! Telo si potrebuje oddýchnuť a v žiadnom prípade by človek v takomto stave nemal chodiť do práce. Ak chorobu ignorujete, môže sa vám zle vrátiť – napríklad zápalom prínosových dutín, zápalom uší alebo srdcového svalu.
Tí z vás, ktorí trpia astmou, cukrovkou alebo srdcovými problémami, by mali byť obzvlášť opatrní – chrípka tieto ochorenia len zhorší.
4. Niektorí z nás sú viac ohrození
Podľa odborníkov sú viac ohrozené deti do 5 rokov, starší ľudia, tehotné ženy a osoby s chronickými ochoreniami.
5. Očkovanie chráni len pred niektorými typmi chrípky
Univerzálne očkovanie proti chrípke neexistuje. Lekári odporúčajú pravidelné očkovanie – 1-krát ročne. Chrípka má mnoho mutácií, ktoré sa objavujú každý rok, preto je lepšie sa chrániť.
6. Na niektorých miestach sa nakazíme rýchlejšie
V malých miestnostiach a v ťažkom vzduchu je oveľa ľahšie sa nakaziť. Autobusy, električky, malé obchody alebo dokonca supermarkety – chrípka číha všade.
7. Existujú len 2 spôsoby prevencie chrípky
Lekári odporúčajú očkovanie a nesúhlasia so všetkými odporcami. Druhým spôsobom (ktorý sa odporúča kombinovať s prvým) je dbať na hygienu a často si umývať ruky.
8. „Žalúdočná chrípka“ nie je ako bežná chrípka
Gastroenteritída je zápal črevnej sliznice a niektorí ju označujú ako žalúdočnú chrípku. Ak sú hlavnými príznakmi nevoľnosť alebo hnačka, ide o gastritídu, nie o chrípku.
Nikto z nás nemôže celý deň sedieť doma, aby sa nenakazil, ale je dobré byť opatrný a chrániť sa pred touto chorobou.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.