8 vecí, ktoré sa stanú s vašim telom, ak každý deň budete jesť zázvor

Zdieľajte článok na

V prípade, že zázvor (ďumbier) zatiaľ nie je pravidelnou súčasťou vášho jedálnička, potom vás tento článok presvedčí, aby sa ňou určite čoskoro stal…

Pôvodom je zázvor z Číny, no dnes sa rozšíril už do všetkých kútov sveta. Má silné liečivé účinky, výbornú chuť a všestranné využitie. Tuto nasleduje popis toho, čo sa s vaším telom udeje, ak ho začnete jesť každý deň. A ak už nie každý deň, tak aspoň pravidelne pár krát do týždňa.

1. Zlepší sa vám trávenie a odstráni nadúvanie

Prevarte pár očistených a nakrájaných kúskov zázvoru vo vode a tú si po vychladnutí oslaďte medom. Potom tento nápoj pite v priebehu dňa, aby ste si upokojili žalúdok, zlepšili si trávenie a zbavili sa nadúvania či plynatosti čriev.

2. Uľavíte si od ranných nevoľností

O zázvore je známe, že dokáže zmierňovať a odstraňovať ranné nevoľnosti a zvracanie. Týka sa to tak bolestí a kŕčov počas menštruácie, ako aj všeobecných druhov nevoľností z iných príčin.

3. Prečistíte si krv a zlepšite jej cirkuláciu

Na odstránenie toxínov a zlepšenie cirkulácie krvi, odšťavte 50 gramov očisteného zázvoru a zrieďte ho s 1,5 až 2 litrami vody. Túto zázvorovú vodu pite v priebehu dňa. Môžete si ju dochutiť aj citrónovou šťavou. Zázvorovú vodu je možné aplikovať aj priamo na pokožku na miesta, ktoré trpia slabým prekrvením – ako napríklad chodidlá alebo ruky.

4. Zbavíte sa bolesti hrdla a kašľu

Pridajte zopár kúskov zázvoru do vriacej vody, nechajte lúhovať a na koniec oslaďte medom a dochuťte citrónom. Tento nápoj pite počas obdobia, keď vás trápi bolesť hrdla, kašeľ alebo upchatý nos.

5. Potlačíte zápaly v tele

Zázvor obsahuje látky gingerosoly, ktoré účinne potláčajú rôzne druhy telesných zápalov, zmierňujú bolesti, opuchy svalov a bolesti kĺbov pri artritíde. Okrem toho vám zázvor pomôže predísť vzniku cukrovky, nadváhy (urýchľuje metabolizmus) a dokonca i Alzheimerovej choroby.

6. Uľavíte si od bolesti hlavy

Ak trpievate častými bolesťami hlavy alebo migrénami, urobte nasledovné. Zmiešajte štipku čili korenia, čajovú lyžičku sušenej mäty a postrúhaný zázvor a túto zmes zalejte pohárom vriacej vody. Nechajte to lúhovať 5 až 10 minút, potom čaj sceďte, oslaďte medom a vypite. Zanedlho vaša bolesť hlavy ustúpi alebo sa výrazne zmierni.

7. Predídete rakovine

Viaceré štúdie ukázali, že zázvor efektívne ničí rakovinové bunky vaječníkov, prostaty a niekoľkých ďalších typov rakoviny. Taktiež výrazne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a potláča zápaly čriev.

8. Vyliečite si pálenie záhy a žalúdočný reflux

Žurnál Molekulárny výskum a potravinová výživa nedávno publikoval zaujímavú štúdiu. Tá potvrdila, že zázvor je až 6 krát účinnejší ako lieky na blokovanie nadmernej žalúdočnej kyseliny, ktorá spôsobuje pálenie záhy a môže tiež podporiť vznik žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka.

Záver

Liečivé účinky zázvoru tuto ani zďaleka nekončia1. Okrem uvedených vecí ďalej reguluje krvný cukor, zlepšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu tráviacich štiav.

Ak navyše zmiešate zázvor s kurkumou, vytvoríte tým mocný prírodný prostriedok na potláčanie bolestí svalov.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.


Zdieľajte článok na

You Might Also Like