8 nenápadných signálov, že môžete mať v tele krvnú zrazeninu. Rozhodne ich nesmiete ignorovať!

Spread the love

Krvná zrazenina je zhluk krvi, ktorá sa pohybuje v krvi. Koagulácia je normálna pre našu krv, pretože je prirodzenou súčasťou procesu hojenia. Bohužiaľ, keď krvná zrazenina prechádza do tela, vtedy môže byť nebezpečná.

 

Podľa Americkej hematologickej spoločnosti, toto sú niektoré rizikové faktory krvných zrazenín:

obezita
tehotenstvo
sedenie po dobu dlhšiu ako 4 hodiny (dlhá cesta),
perorálna antikoncepcia (antikoncepčné tabletky)
niektoré operácie
ľudia nad 60 rokov
s rodinnou anamnézou krvných zrazenín
chronické zápalové ochorenia (reumatoidná artritída)

 

Krvná zrazenina, ktorá sa tiahne po vašich žilách, sa môže zaseknúť a blokovať tkanivo v nohách, ramenách alebo dokonca v mozgu alebo iných orgánoch. To môže viesť k tomu, že tie časti tela pomaly začnú zomierať z nedostatku kyslíka v krvi.

Poďme sa pozrieť na 8 varovných znakov, ktoré môžu naznačovať, že máte krvnú zrazeninu a keď potrebujete vyhľadať lekársku pomoc a čo môžete urobiť, aby ste tomu zabránili.

Č. 1: Nádory krvných zrazenín

Krvná zrazenina vyvíja tlak na žilu za zrazeninou. Tento tlak sa môže vyvinúť a ísť von a preťahovať okolité tkanivá. Nádor krvných zrazenín sa vyskytuje najčastejšie v nohách.

Č. 2: Nepretržitá bolesť
V hrudníku krvná zrazenina sa prejavuje ako váha ležiaca na hrudi, nie pichľavá bolesť. Pocit tlaku alebo tupá bolesť sprevádzajúci iné príznaky je znakom toho, že môžete mať krvnú zrazeninu.

Č. 3: Bledá pokožka
Nedostatok prívodu krvi, spôsobuje, že vaša pokožka je bledá a potom modrá, keď kyslík opúšťa krv.

Č 4: Návaly tepla
Pocit tepla je zvyčajne cítiť v rukách alebo nohách. To môže byť sprevádzané potením alebo citlivosťou v postihnutej oblasti.

Č. 5: Strata pocitu
Príznaky trávenia alebo necitlivosti v nohách alebo ramenách môžu byť znakom krvnej zrazeniny. Keďže krv je zrezaná do oblasti zrazeninou, krv nemôže v tejto oblasti cirkulovať. To je podobné tomu, ako cítite, keď vaša ruka zmäkne po usnutí v nepohodlnej polohe.

Č. 6: Bolesť hlavy so stratou videnia a schopnosťou hovoriť.
Krvná zrazenina v mozgu sa nazýva ischemická mozgová príhoda. Bolesť hlavy je pomerne častá, takže by ste sa nemali obávať krvnej zrazeniny, ak je to váš jediný príznak. Ale hrudka v mozgu môže spôsobiť problémy s očami a môže ovplyvniť vašu schopnosť hovoriť.

Č. 7: Hnačka s bolesťou brucha
S príznakmi zvracania môže ísť o otravu jedlom, alebo to môže byť krvná zrazenina v žalúdku. Zrazenina brucha môže spôsobiť silnú bolesť, na rozdiel od bolesti s inými druhmi zrazenín.

Č. 8: Dýchavičnosť s bolesťou
Krvná zrazenina v pľúcach sa nazýva pľúcna embólia alebo PE. Rovnaké príznaky sa môžu vyskytnúť pri krvnej zrazenine v srdci. Nedostatok dychu, pocit, že nemôžete zachytiť dych, bolesť na hrudníku, pretekanie, potenie, horúčka a vykašliavanie krvi, sú všetky príznaky krvnej zrazeniny v pľúcach.

Je nevyhnutné rýchlo konzultovať s lekárom, najmä s príznakmi krvnej zrazeniny v mozgu, srdci, bruchu alebo pľúcach. Váš lekár môže použiť neinvazívny ultrazvuk na kontrolu krvných zrazenín v končatinách a krvný test na kontrolu koagulácie krvi.

Liečba krvných zrazenín zvyčajne zahŕňa použitie liekov na riedenie krvi a rozdelenie krvných zrazenín. Lieky a riedidlá krvi, ako napríklad aspirín, warfarín, rivaroxaban, apixaban a heparín, môžu významne znížiť riziko vzniku závažných krvných zrazenín.

To neznamená, že by ste mali užívať lieky, ktoré nemajú voľnú liečbu, ako napríklad aspirín, aby sa zabránilo vzniku krvnej zrazeniny. Ak užívate aspirín, poraďte sa so zdravotníckym odborníkom, pretože máte iné zdravotné komplikácie, ktoré môžu spôsobiť úzkosť v kombinácii s riedidlom krvi.

Podľa kliniky Mayo môžete tiež prijať opatrenia na prevenciu krvných zrazenín. Odporúčajú:

Vyhnite sa dlhému sedeniu. Ak cestujete lietadlom, pravidelne sa prechádzajte po uličke. Počas dlhej jazdy autom na ceste, často zastavujte a choďte.
Zmeňte svoj životný štýl. Znížte hmotnosť, znižujte vysoký krvný tlak, prestanete fajčiť a cvičte pravidelne.

Ďalšie spôsoby zníženia rizika krvných zrazenín zahŕňajú zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín s doplnkami ako rybí olej. Omega-3 má veľa výhod, a je to jedna z vecí, ktorá vám pomôže žiť dlhšie.

Masáž, cvičenie, ako je chôdza a zdravá stravu s nízkym obsahom tukov, ktorá je vysoká v zdravých zrnách a zelenine, tiež uľahčí priechod vašej krvi. Cesnak, cibuľa, zázvor, kurkuma, ginkgo, čučoriedka, kajenské korenie sú vynikajúce prísady, ktoré sa pridávajú k vareniu, aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín.

Aké cvičenie pomáha?
Cvičenie na rotopede podporuje prekrvenie dolných končatín, čo je prínosom pre znižovanie a prevenciu vzniku krvných zrazenín v nohách. Začnite pomaly a postupne zintenzívňujte tréning. Stačí, aby ste prešli pešo aspoň 30-minút denne.

Po schodoch
Chôdza vás udrží aktívnymi a podporuje krvný obeh v dolnej časti tela. Ak vám úroveň aktivity neumožňuje vykonávať cvičenie po dobu 30-minút, skúste aspoň vyjsť raz denne pešo po schodoch aspoň päť poschodí.

Trénujte si lýtkové svaly, stúpajte na brušká chodidiel. Robte výpony na podporu krvného obehu v tejto lokalite. Opakujte 15-20 krát. Odpočiňte si a potom opakujte aspoň dvakrát za deň.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

You Might Also Like