7 príznakov, že vášmu telu chýba vitamín B9 alebo inak prezývaná kyselina listová.

Táto látka, prezývaná tiež vitamín B9 ( kyselina listová ) , je dôležitá pre naše zdravie a pomáha telu vytvárať a opravovať DNA a taktiež produkovať červené krvinky.

Ak jej máte nedostatok, môžu sa objaviť isté príznaky a dokonca sa u vás môže vytvoriť anémia, stav, kedy vaše vnútorné orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka, aby mohli správne fungovať.  Prinášame vám zoznam 10 príznakov, ktoré vás upozornia na to, že vám chýba kyselina listová

Kognitívne problémy:
Kyselina listová je mimoriadne dôležitá pre náš centrálny nervový systém. Ak má telo nedostatok tohto vitamínu, môže sa u vás objaviť depresia, problémy s koncentráciou, začínate zabúdať a na všetko reagujete podráždene. Ak tento problém neriešite, môžu sa u vás dokonca vyskytnúť poruchy, ako je demencia či Alzheimerova choroba.

Bolesti tela:
V ťažkých prípadoch anémie spôsobenej nedostatkom kyseliny listovej, váš mozog nedostáva dostatok kyslíka. Mozgové tepny začnú opuchať a začne vás bolieť hlava. Váš mozog však nie je jediný orgán, ktorý trpí na nedostatok kyslíka, takže môžete tiež zacítiť bolesť v iných častiach tela, najmä v hrudníku a nohách.

Bledá koža:
Hemoglobín, bielkovina obsiahnutá v červených krvinkách, je zodpovedná za prepravu kyslíka z pľúc do všetkých našich tkanív. Keď vášmu telu chýba vitamín B9, máte nedostatok červených krviniek (a hemoglobínu) a vaše telo tak nedokáže poskytnúť svojim vnútorným orgánom potrebné množstvo kyslíka. Kvôli tomu môžete cítiť svalovú slabosť, únavu, necitlivosť v rukách a nohách a vaša pokožka bledne.

Dýchavičnosť:
Ak ste si všimli, že zrazu nevládzete vyjsť po schodoch tak svižne ako predtým bez toho, aby ste boli zadychčaní, čo sa predtým nestávalo, znamená to, že máte nízku hladinu kyslíka v tele pretože vám chýbajú červené krvinky. Taktiež môžete zaznamenať zvýšenú srdcovú frekvenciu, pocit závratu a dokonca môžete odpadnúť.

Tráviace problémy:
Aj gastrointestinálne príznaky ako nevoľnosť, vracanie, bolesť žalúdka a hnačka po jedle môžu byť prvými príznakmi, že vášmu telu chýba kyselina listová. Taktiež sa môže u vás objaviť anorexia, ktorá vedie k enormnému schudnutiu.

Opuchnutý jazyk a afty:
Tieto symptómy sa zvyčajne prejavujú, keď človek trpí ťažkým nedostatkom kyseliny listovej a nemali by ste ich naďalej prehliadať. Váš jazyk opúcha, je červený a lesklý, zvyčajne okolo špičky a okrajov. Kvôli zníženému počtu červených krviniek môžete pociťovať bolesť pri prehĺtaní alebo sa na perách objavia afty.

Znížená chuť do jedla:
Podľa niektorých štúdií môže nedostatok kyseliny listovej spôsobiť problémy s chuťou do jedla. Stáva sa to preto, že vaše chuťové receptory, nedokážu vysielať správy do vášho mozgu prostredníctvom vášho nervového systému v dôsledku problémov s jazykom.

Bonus: Ako liečiť nedostatok vitamínu B9:
V prvom rade si musíte upraviť jedálniček. Mali by ste jesť viac tmavozelenej zeleniny ako brokolica, ružičkový kel, špenát a špargľa. Pokiaľ ide o iné potraviny, je lepšie konzumovať citrusové plody, fazuľu, huby a to pravidelne.

Ak ste na sebe spozorovali prvé príznaky, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám potvrdí diagnózu a až potom meňte vaše stravovacie návyky. Trpíte nedostatkom kyseliny listovej aj vy? Poznáte iné spôsoby, ako liečiť tento problém? Nezabudnite vyjadriť vaše názory dolu v komentároch.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

zdroj: brightside.me, trendweb.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com